Pokazywanie postów oznaczonych etykietą owoce. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą owoce. Pokaż wszystkie posty

sobota, 9 września 2017

Torcik z galaretką winogronową na bazie agar- agar „in vino veritas”


Torcik na biszkopcie wiedeńskim z aksamitnym kremem i galaretką na bazie agar-agar.
Mówi się, że gdy życie daje ci cytryny, należy robić z nich lemoniadę, gdy daje Ci kiść dorodnych, burgundowych soczystych winogron...wiadomo- nic innego jak zjeść! A co, gdy daje Ci dużo takich dorodnych soczystych kiści, a właściwie małą plantację ? ;D Taką właśnie niespodzianką życie mnie obdarowało, a, że alkoholu raczej nie piję, więc wino odpadło.

Postanowiłam znaleźć rozwiązanie w kuchni. Wynikiem jest mój dzisiejszy przepis, który grzecznie spisałam dla Was.
Skorzystałam z receptury na masę wiedeńską (biszkopt wiedeński), który przełożyłam obficie aksamitnym kremem z masy budyniowej z mascarpone, a wszystko przełamuje lekko kwaskowata, mocno aromatyczna galaretka składająca się jedynie z dwóch składników: soku z winogron i agaru.
Walka o ostatni kawałek toczyła się zawzięcie, oj tak…


torcik z winogronami

środa, 12 lipca 2017

babeczki z czarnymi porzeczkami i kremem



Miało dziś nie być posta, a jednak jest.
Krem niewyjściowo pokrył babeczki i miałam duże obiekcje, czy upubliczniać niniejszy przepis.
Postanowiłam go jednak umieścić na blogu, gdyż przepis sam w sobie jest w porządku, jedynie mój warsztat zawiódł (upał dopomógł tragedii), jednak pewna jestem, że wasze pirueciki z kremu będą idealne!
Przepis jak najbardziej aktualny właśnie teraz, gdy gałązki się uginają pod ciężarem tych niezwykle aromatycznych i bardzo zdrowych owoców.

Babeczki nie są przesłodzone w smaku, wykonanie proste i szybkie, do zrobienia nawet teraz.
Podstawa przepisu wielokrotnie już pojawiała się na blogu z różnymi dodatkami. Proporcje sprawdzone i dla mnie idealne, mogę tylko polecić go kolejny raz również Wam.


babeczki z porzeczkami


sobota, 1 lipca 2017

tarta porzeczkowa z białą czekoladą


Piękna pogoda sprzyja porzeczkom, gałązki uginają się od ich liczebności, ale na ich wykorzystanie na szczęście nie brakuje pomysłów.
Dzisiejsza tarta powstała spontanicznie ze składników, które aktualnie wymagały spożycia.


Nie mogłam się oprzeć pokusie zrobienia zdjęcia- porzeczki w blasku zachodzącego słońca wyglądały jak maleńkie szklane murmelki.

Spód na tartę wykonany jest z podstawowego ciasta kruchego, a nadzienie, to bardzo nieskomplikowany mix mascarpone oraz białej czekolady. Wszystko byłoby dość ciężkie i przesłodzone, gdyby nie porzeczki, które dzięki swej kwaskowatości przełamują słodycz, tworząc zrównoważoną całość-różne faktury uprzyjemniają dodatkowo degustację.


Kilka składników i niewiele pracy, a efekt zasłodzi na kilka godzin życie:)



tarta porzeczkowa



wtorek, 2 sierpnia 2016

malinowa pianka na bazie agar

biszkopt z mąką kukurydzianą, malinową pianką i galaretką na bazie agaru

Od jakiegoś już czasu nie jem mięsa, żyję i ciesze się świetnym zdrowiem. Zwróciło moją uwagę, że mam więcej energii i jestem o wiele szczęśliwsza teraz. Nie chcę nikogo nakłaniać do zmiany sposobu odżywiania, lecz jedynie pragnę się podzielić czymś, co zwróciło moją uwagę. W związku z powyższym również w wypiekach odchodzę od używania żelatyny szukając sensownych zamienników.
Z latem na wsi kojarzył mi się zawsze najbardziej biszkopt z bita śmietaną, owocami i galaretką, który moja mama robiła, a robiła go naprawdę dobrze.
Obecnie chciałabym swoim dzieciom również podarować podobne wspomnienia smakowe na życie, jednak musiałam nieco poeksperymentować aby stworzyć swoją własną zrównoważoną wariację, bez używania żelatyny.

Uważam, że agar (pochodzenia roślinnego substancja żelująca) jest o wiele bardziej odpowiedni w cukiernictwie. Jest bardziej neutralny w smaku, choć także bywa mętny, ale przy zachowaniu odpowiednich proporcji składników ciasta i desery nie różnią się praktycznie niczym od tych, w których używa się żelatyny.

Jako podstawy użyłam biszkoptu z mąką kukurydzianą, co sprawia, że ciasto jest tak żółte. Posmak kukurydzy jest wyczówalny i choć dzieciom bardzo smakował ja wolę ten na bazie samej mąki pszennej.

A Wy? Sprawdźcie sami, może i dzięki Wam Świat stanie się lepszy jeśli tylko zaczniecie używać agaru zamiast żelatyny.


malinowa pianka
malinowa pianka

sobota, 2 lipca 2016

tarta z truskawkami, marcepanem i bezową czapą


Przepis na szybkie ciasto na tartę Aurélie przypadł mi sowicie do gustu i obecnie jest moim No.1!
Pozwoliłam sobie tym razem odrobinkę go przerobić, może nie sam przepis, a metodę przygotowania, co pozwoliło na uzyskanie cieniutkiego i kruchutkiego spodu do tarty.

Czerwiec – miesiąc truskawek dobiegł końca, ukoronowałam więc królową owoców bezową czapą, która cudnie się prezentowała przed suszeniem,skrywając truskawkowo - marcepanowe wnętrze.
Tarta bardzo słodka, z kwaskowatymi porzeczkami mogłaby chyba nawet być jeszcze lepsza, ale mimo to niczego sobie, a przy tym jak fajnie się prezentuje :). dla fanów truskawek, bezy i marcepanu takich jak ja będzie w sam raz ;).


trata
trata

wtorek, 19 kwietnia 2016

torcik serowy z morelami

Pod tą nazwą kryje się wyjątkowo kremowy i mazisty sernik na zimno na biszkoptowo- tłuszczowym spodzie z przełamującą nutą aromatycznej moreli, wszystko otoczone cytrusowym posmakiem mocno orzeźwiającej cytryny. Dla mnie bomba :)
Ten cudny smak już od dawna nie opuszczał moich myśli, w końcu znalazłam chwilę, by go urzeczywistnić.
Możecie użyć brzoskwinie, jeżeli wolicie, ale morele nie mają sobie równych i doskonale pasują do zastosowanej masy serowej.
Przepis uszczknęłam od „von loewe_bs” z niemieckiego portalu „kochbar”, oczywiście dostosowałam go do własnych upodobań i potrzeb, aczkolwiek z żelatyny tym razem nie zrezygnowałam ( zapomniałam kupić agar :/ ).

Przepis polecam z czystym sumieniem, choć z czystym sumieniem jeść się go nie da ;).

sernik na zimno
sernik na zimno

poniedziałek, 11 stycznia 2016

kruche ciasto z owocami na budyniowej piance


Cześć!
Mam dziś dla Was przepis na ciacho, który od dłuższego już czasu krąży po internecie*, chyba już każdy je miał okazję spróbować...? Jest tak pyszne, że wracam do niego bardzo często, z własnej woli lub wbrew własnej woli, za intensywną namową łasuchów.

Ciasto jest idealnie kruche, pianka, doskonale lekka, a kwaskowate owoce (tym razem mrożone, niestety puszczają więcej płynu) stanowią nieodłączny punkt tej wprost bajecznej kompozycji smaków.

Wykonanie jest proste, warto je rozłożyć na dwa dni. Najlepiej by było skorzystać z owoców świeżych, jednak w trakcie obecnej pory roku, to trochę trudne, więc korzystam ze swoich słonecznych eko- zapasów. (przypomina się smak tego słonecznego lata :) ).
Przedstawiam ciasto w dwóch wariacjach: z jagodami oraz z owocami leśnymi, obie pyszne!
Możecie użyć dowolnych owoców, to ciacho się nie nudzi.

ciasto kruche z owocami


sobota, 2 stycznia 2016

słodka babeczka bez cukru z kremem -„kandydatka na Miss Babeczki 2015”


W ostatniej chwili przypomniałam sobie o konkursie, w którym chciałam bardzo wziąć udział. Wytyczne bardzo mi się spodobały i chciałam się z nimi zmierzyć, sprawdzić się, czy podołam zrobić coś smacznego oraz całkowicie bezcukrowego. Zwłaszcza teraz, gdy sama troszkę przykręciłam kaloryczny kurek, przepis jest jak znalazł.

Aby dostać śmietanę od mojego eko- rolnika musiałam się sporo nagimnastykować, najlepszy miód z ekologicznej pasieki Teścia i orzechy laskowe od sąsiadki, owoce pozbieraliśmy gdy jeszcze ciepłe promienie słońca grzały plecki a jajka od pobliskich niosek karmiących się tylko tym co w pełni naturalne, wszystkie składniki w zupełności „eko”, to dosłowna kompilacja mojego 2015 roku.

Efekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, nawet jeśli moja babeczka nie zostanie uznana przez jury za najpiękniejszą, to jestem zadowolona z efektu smakowego jaki udało mi się osiągnąć :). Uważam, że podołałam zadaniu, nawet jeśli zdjęcie nie jest najpiękniejsze ;).
Skuście się choćby na samą babeczkę, bioderka wybaczą...samo zdrowie :).


moja kandydatka na MISS babeczek 2015

piątek, 9 października 2015

babeczki z czereśniami/wiśniami i czekoladą


Z okazji akcji „w wiśniowym sadzie” postanowiłam sprawdzić swoją kreatywność i stworzyć „coś od siebie”. Moje pierwsze myśli skierowane były w kierunku słynnego tortu z Schwarzwaldu, jednak pomysł objawiał mi się jako bardzo trywialny i oklepany, swoją drogą nie miałam ochoty na takie połączenie smaków. Nie mogłam za nic zdobyć wiśni, więc zadowolić się musiałam czereśniami i to właśnie one doskonale dopełniają całość kompozycji. Babeczki są pyszne, lekkie, z niespodzianką w środku, czekolada podkreśla -nie dominuje, krem na bazie mascarpone i czereśnia nad „i”, to było właśnie TO! 


babeczki z kremem i owocami

składniki na 12 babeczek:
  • 150g masła,
  • 110g drobnego cukru,
  • 155g mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka proszku do piczenia,
  • szczypta soli,
  • 3 jaja,
  • 1 Łyżka extraktu waniliowego,
  • 2- 3 Łyżki kremówki, mleka, maślanki,
  • 100g groszków czekoladowych,
  • 12 wydrylowanych czereśni/wiśni,

składniki na krem:

  • 250g schłodzonego mascarpone,
  • 200g schłodzonej kremówki,
  • 2Łyżki cukru pudru,
  • nasionka z 1/4 laski wanilii

ponadto:

  • 12 czereśni/wiśni do dekoracji,
  • posypka czekoladowa,


sposób przygotowania babeczek:

Nagrzać piekarnik 170°C.

Wyłożyć formę papilotkami.

Utrzeć masło w temperaturze pokojowej z cukrem na jasna puszysta masę.

Dodawać kolejno jajka, robiąc około 5 sekundowe odstępy przed dodaniem kolejnego wciąż ucierając.
Do masy dodać extrakt oraz kremówkę (mleko, maślankę)

Przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli, wymieszać z groszkami czekoladowymi. Odstawić.

Wsypać przesiane mąkę z groszkami czekoladowymi do mixu suchych składników i delikatnie połączyć.
Nie mieszać zbyt długo.

Masę rozdzielić równomiernie do wyłożonych papilotkami foremek za pomocą łyżki do lodów.

Do każdej babeczki wcisnąć po wydrylowanej czereśni/wiśni (można w każdej czereśni zamiast pestki umieścić po kawałeczku czekolady).

Wstawić babeczki do nagrzanego piekarnika i piec około 20- 25 min.

Upieczone babeczki wyjąć z blaszki na kratownicę i odstawić do całkowitego ostudzenia.

sposób przygotowania kremu:


W misie miksera umieścić mocno schłodzone mascarpone oraz kremówkę i ubić na gęsta masę (stopniowo zwiększając obroty) dodając pod koniec ubijania przesiany cukier puder oraz ziarenka wanilii.

Ubity krem przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką i wycisnąć na każdej babeczce spiralnym ruchem porcję kremu.

Każdą babeczkę posypać drobinkami czekolady i na szczycie każdej kremowej góry umieścić po czereśni/wiśni.


Przechowywać w lodówce do 2 dni.

babeczki z owocami

babeczki z kremem i owocami

babeczki z owocami

czwartek, 8 października 2015

krucha tarta z owocami (porzeczkowo- orzechowa)


(tarta bezowa z czerwoną porzeczką)

cytuję Edwarda Gee:
...tarta bezowa z czerwoną porzeczką jest klasycznym ciastem pieczonym latem w rejonie Europy Środkowej. Wtedy dojrzewają te wspaniałe, intensywne w smaku owoce, których intensywny, kwaśnawy smak nadaje temu ciastu niepowtarzalnego charakteru. W tym wypadku aromat porzeczek podkreśla jeszcze nuta orzechów laskowych.”

Nic dodać, nic ująć :), choć nie spotkałam się z tym ciastem wcześniej, a przecież pochodzę z tej „okolicy”.
Przepis na wypełnienie tarty inspirowany jest przepisem na tartę bezową z czerwoną porzeczką autorstwa wytrawnego kucharza...Edwarda Gee z książki: ”Wypieki, najlepsze przepisy z całego świata” (książka niestety pełna błędów), spód do tarty podmieniłam na swój obecnie ulubiony, dobrze Wam znany z poprzednich przepisów----->TUTAJ.

Jedno z tych ciast, które nie wygląda, a smakuje zaskakująco dobrze.


Mrożone owoce również będą doskonałe, a także jeżyny i żurawina zamiast porzeczek!

tarta krucha



składniki na słodkie ciasto na tartę (pâte sucrée):

o średnicy do 23 cm
  • 150g mąki pszennej,
  • 1/3 łyżeczki soli,
  • 3 Łyżki stołowe drobnego cukru,
  • 2 duże żółtka rozkłócone z 1 łyżeczką zimnej wody,
  • ½ łyżeczki esencji waniliowej,
  • 115g pokrojonego w kostkę zimnego masła.


składniki na wypełnienie:

  • 330g odszypułkowanych czerwonych porzeczek,
  • 20g cukru,
  • 3 białka,
  • 90g cukru pudru,
  • 90g mielonych orzechów laskowych,

opcjonalnie:

  • cukier puder do oprószenia

sposób przygotowania ciasta:

Do miski wsypać mąkę oraz sól, zrobić wgłębienie.

Do wgłębienia wsypać cukier, żółtka, esencję, wymieszać pobieżnie widelcem.
Dorzucić masło i szybko wymieszać opuszkami palców ze wszystkimi składnikami przecierając rzez dłonie.
Zagnieść gładkie ciasto, starając się jak najmniej dotykać go dłońmi i ukształtować dysk, który należy owinięty w folię spożywczą wstawić do lodówki.
Ciasto należy schładzać przez przynajmniej 30 minut.
Przygotować formę do tarty o średnicy do 23 cm(polecam z wyciąganym szklanym dnem) smarując ją cienko masłem i oprószając drobną mąką.
Jeżeli leżało dłużej niż godzinę w lodówce należy przed wałkowaniem odłożyć je na 10 minut do „odpoczęcia” w temperaturze pokojowej.
Aby rozwałkować ciasto należy je wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę (najlepiej zimny blat marmurowy) i oprószonym mąką wałkiem rolować od środka do zewnątrz przekręcając placek o 45°, aż powstanie koło równej grubości o średnicy około 30 cm.

W trakcie wałkowania unikać dotykania ciasta palcami.
Placek należy delikatnie nawinąć na oprószony wałek i odwinąć na formie do tarty.
Z nadmiaru ciasta zrobić kulkę i nią dociskać placek do dna i krawędzi formy.
Pozostawić ciasto, które wystawało poza brzeg formy, przyciąć tylko tyle, aby nie odtykało blachy do pieczenia.
Wstawić do lodówki na 15 minut.
Nagrzać piekarnik do 180°C z blacha do pieczenia na środkowym poziomie.
Ciasto wyjąć z lodówki, nakłuć wielokrotnie widelcem i wyłożyć papierem do pieczenia, obciążyć kulkami ceramicznymi, sucha fasolą, ryżem, grochem, tym czym akurat dysponujemy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na ślepo przez 10- 15 minut, pilnując, aby brzegi za mocno nie zbrązowiały. W razie potrzeby obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia.
Gdy brzegi się usztywnią można ostrożnie zdjąć arkusz papieru do pieczenia z obciążeniem i wstawić ponownie spód do tarty do piekarnika.
Piec kolejne 5- 7 minut, aż brzegi zaczną odchodzić same od formy.
Wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia.

sposób przygotowania wypełnienia:


Nagrzać piekarnik do 160°C.

Odszypułkowane, czyste, suche porzeczki przekładamy do dużej miski, dodajemy 20g cukru, 90g orzechów laskowych i delikatnie mieszamy.

Białka należy ubić do otrzymania kremowej konsystencji, a następnie rozpocząć dodawanie łyżeczka po łyżeczce cukier puder, aż do całkowitego zużycia.

Piana powinna być sztywna, cukier powinien się całkowicie rozpuścić.

Do mieszanki porzeczek i orzechów dodać w 3 turach ubite białka i delikatnie, połowicznie wymieszać.

Mieszankę należy przełożyć bezzwłocznie na wystudzony spód od tarty, wyrównać i wstawić na środkowy poziom piekarnika.

Piec około 45- 60 minut.

Tartę można wyjąć z formy po całkowitym wystudzeniu i oprószyć cukrem pudrem.

krucha tarta


ciasto kruche


ciasto kruche z owocami


tarta z owocami

Francja od kuchni - konkurs!

środa, 7 października 2015

tarta porzeczkowa pod kokosową kołderką


Dziś w menu tarta porzeczkowa na najlepszym kruchym spodzie rodem z samej Francji (znany już z tarty limonkowej), dla przełamania kwaskowatego smaku porzeczek pyszna kokosowa kołderka- smakuje jak kokosanka. Idealna na leniwą siestę, wbrew pozorom nie jest za słodka, różnorodność konsystencji utrudnia oderwanie się od niej :).
Do wykonania nie muszą być wykorzystane koniecznie czerwone porzeczki, idealnie sprawdzą się także czarne, lub wiśnie, a także wszelkie inne kwaskowate owoce, którymi akurat dysponujecie. Tym razem niestety tylko jedno zdjęcie, a to dlatego, że była tak pyszna, że zniknęła przy jednym posiedzeniu.

tarta


składniki na słodkie ciasto na tartę (pâte sucrée):


  • 150g mąki pszennej,
  • 1/3 łyżeczki soli,
  • 3 Łyżki stołowe drobnego cukru,
  • 2 duże żółtka rozkłócone z 1 łyżeczką zimnej wody,
  • ½ łyżeczki esencji waniliowej,
  • 115g pokrojonego w kostkę zimnego masła.


składniki na nadzienie:

  • 250g czerwonych porzeczek,
  • 2 Łyżki cukru z wanilią,
  • 1 Łyżka mąki ziemniaczanej

składniki na kokosową kołderkę:

  • 4 białka,
  • 80g cukru,
  • szczypta miałkiej soli,
  • 1 Łyżka extraktu waniliowego,
  • 110g wiórków kokosowych

sposób przygotowania ciasta:

Do miski wsypać mąkę oraz sól, zrobić wgłębienie.
Do wgłębienia wsypać cukier, żółtka, esencję, wymieszać pobieżnie widelcem.
Dorzucić masło i szybko wymieszać opuszkami palców ze wszystkimi składnikami przecierając rzez dłonie.
Zagnieść gładkie ciasto, starając się jak najmniej dotykać go dłońmi i ukształtować dysk, który należy owinięty w folię spożywczą wstawić do lodówki.
Ciasto należy schładzać przez przynajmniej 30 minut.
Przygotować formę do tarty o średnicy do 23 cm(polecam z wyciąganym szklanym dnem) smarując ją cienko masłem i oprószając drobną mąką.
Jeżeli leżało dłużej niż godzinę w lodówce należy przed wałkowaniem odłożyć je na 10 minut do „odpoczęcia” w temperaturze pokojowej.
Aby rozwałkować ciasto należy je wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę (najlepiej zimny blat marmurowy) i oprószonym mąką wałkiem rolować od środka do zewnątrz przekręcając placek o 45°, aż powstanie koło równej grubości o średnicy około 30 cm. W trakcie wałkowania unikać dotykania ciasta palcami.
Placek należy delikatnie nawinąć na oprószony wałek i odwinąć na formie do tarty.
Z nadmiaru ciasta zrobić kulkę i nią dociskać placek do dna i krawędzi formy.
Pozostawić ciasto, które wystawało poza brzeg formy, przyciąć tylko tyle, aby nie odtykało blachy do pieczenia.
Wstawić do lodówki na 15 minut.
Nagrzać piekarnik do 180°C z blacha do pieczenia na środkowym poziomie.
Ciasto wyjąć z lodówki, nakłuć wielokrotnie widelcem i wyłożyć papierem do pieczenia, obciążyć kulkami ceramicznymi, sucha fasolą, ryżem, grochem, tym czym akurat dysponujemy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na ślepo przez 10- 15 minut, pilnując, aby brzegi za mocno nie zbrązowiały. W razie potrzeby obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia.
Gdy brzegi się usztywnią można ostrożnie zdjąć arkusz papieru do pieczenia z obciążeniem i wstawić ponownie spód do tarty do piekarnika.
Piec kolejne 5- 7 minut, aż brzegi zaczną odchodzić same od formy.
Wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia.


przygotowanie kokosowej kołderki (bezy):


Nagrzać piekarnik do 160°C.

Białka umieścić w misie miksera i ubijać na najniższych obrotach aż pojawią się drobne białe pęcherzyki powietrza, dosypać w międzyczasie szczyptę soli.
Gdy pęcherzyki powietrza będą już wyraźne, zwiększać stopniowo obroty i ubijać aż do osiągnięcia kremowej konsystencji.
Gdy mieszadła zaczną pozostawiać wyraźne ślady należy rozpocząć dodawanie drobnego cukru, łyżeczka po łyżeczce, cały czas ubijając.
Ubijać aż do osiągnięcia zwartej, sztywnej bezy.

Czekając aż beza się ubije można przygotować nadzienie.

Przygotowanie nadzienia:
Porzeczki umyć, odsączyć i odszypułkować, włożyć do miski i zasypać 2Łyżkami cukru oraz 1 Łyżką maki ziemniaczanej, dokładnie wymieszać.
Wyłożyć równomiernie na wierzch podpieczonej wystudzonej tarty.

Do ubitej bezy za pomocą szpatułki delikatnie wmieszać wiórki kokosowe oraz extrakt, beza zmniejszy objętość, ale to normalne.

Wyłożyć bezę kokosową za pomocą łyżki równomiernie na porzeczkach starając się pokryć je dość dokładnie.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15- 20 minut, pilnując, aby beza nie zbrązowiała zbyt mocno, jeśli zacznie się to dziać należy zmniejszyć temperaturę pieczenia.

Upieczoną tarte należy pozostawić w uchylonym piekarniku do całkowitego wystudzenia.

Wyjąć bardzo delikatnie tarte z formy, pamiętając o tym, że jest niezwykle krucha. Bardzo przydatna okazuje się być tu forma do tarty z wyciąganym dnem, gdzie wystarczy ją delikatnie wypchnąć razem z dnem od dołu zdejmując jednocześnie obręcz.

Tartę należy spożyć w ciągu 2 dni.

Smacznej siesty Amigos!


Francja od kuchni - konkurs!

środa, 23 września 2015

szybkie ciasto z owocami i kruszonką

przepis z mojego bloga (17.05.15)

Ciasto jest ekspresowe w wykonaniu, wilgotne, bardzo długo zachowuje świeżość. Wykonanie jest banalnie proste, każdy sobie z nim poradzi, nawet dziecko, co moja córka udowodniła wielokrotnie. Sama autorka nazywa je muffinkowym i ma wiele racji z tym określeniem, gdyż robi się je w identyczny sposób, a struktura jest bardzo podobna po upieczeniu. Robiłam je już praktycznie ze wszystkimi ogólnodostępnymi owocami i za każdym razem było smaczne zarówno na ciepło jak i na zimno. Wprowadziłam nieco modyfikacji w oryginalnym przepisie, jednak po zmianach, nie mam już żadnych zastrzeżeń i mogę go śmiało polecić. Nie mogę niestety podać źródła do przepisu, gdyż nie jest mi ono znane, przepis otrzymałam od utalentowanego przyjaciela, który źródła nie pamięta, jeśli jednak autor się zgłosi chętnie edytuję treść wpisu. Polecam upiec już dziś z rabarbarem lub ulubionymi owocami.


szybkie ciasto z owocami i kruszonką



Składniki na ciasto 30cmx40cm:

  • 2,5 szklanki mąki pszennej,
  • 1,25 szklanki cukru z wanilią,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • ¼ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • ¼ łyżeczki soli,
  • 3 duże jajka,
  • 2/3 szklanki oleju słonecznikowego,
  • 1,5 szklanki maślanki lub kefiru,
  • 2 owoców pokrojonych w dużą kostkę,
  • 2 Łyżki budyniu waniliowego lub mąki ziemniaczanej

Składniki na kruszonkę z płatkami owsianymi:

  • 100g mąki,
  • 50g płatków owsianych,
  • 100g cukru brązowego,
  • 80g zimnego masła pokrojonego w kostkę,
  • 0,5 łyżeczki cynamonu,
  • szczypta drobnej soli,


Opcjonalnie:

  • 2 Łyżki cukru pudru do oprószenia
..................................................................................................................................................


Sposób wykonania ciasta:


Nagrzać piekarnik do 180°C.

Wyłożyć blaszkę papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i oprószyć mielonymi orzechami lub bułką tartą.

Wymieszać w misce mąkę z proszkiem do pieczenia, solą, sodą oraz cukrem, odstawić na bok.

Wymieszać trzepaczką lub widelcem jajka z jogurtem, dodać olej i dokładnie połączyć. Odstawić na bok.

W celu wykonania kruszonki należy wymieszać mąkę z płatkami owsianymi, solą, cynamonem i cukrem. Do wymieszanych składników suchych dorzucić pokrojone masło i rozetrzeć wszystko razem w dłoniach do otrzymania grudkowatej konsystencji.
Odstawić do lodówki.

Owoce wymieszać z budyniem waniliowym w proszku lub mąką ziemniaczaną.

Do miski z wymieszanymi składnikami suchymi wlać składniki mokre i wymieszać dość niedbale. Nie mieszać zbyt długo, aby nie prowokować powstania zakalca.

Ciasto wlać do wyłożonej papierem do pieczenia formy i wyrównać pobieżnie.

Na ciasto wyłożyć równomiernie owoce i posypać kruszonką.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 45- 55 minut aż do suchego patyczka.

Kruszonka powinna być chrupiąca a ciasto upieczone.

Po około 30 minutach wyjąc ciasto razem z papierem do pieczenia na kratownicę i oprószyć cukrem pudrem, pozostawić do całkowitego ostudzenia.
Przechowywać przykryte szczelnie.


Polecam do herbatki!


szybkie ciasto z owocami i kruszonką

szybkie ciasto z owocami i kruszonką

DRUKUJ PRZEPIS