Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bita śmietana. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bita śmietana. Pokaż wszystkie posty

sobota, 17 czerwca 2017

biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną


Kartony jeszcze nie są do końca wypakowane (przeprowadzałam się), meble nie do końca poskręcane, ale chęć upieczenia pysznego, lekkiego, truskawkowego ciasta przewyższa wszelkie inne pragnienia, gdy sezon truskawkowy w pełni.

Biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną jest dla mnie synonimem lata w domu rodzinnym, synonimem poczucia szczęścia i radości w ciepły, słoneczny dzień.
Mama robiła go zawsze z galaretką, jednak ze względu na zawartość żelatyny wolę obecnie wersję jedynie lekko glazurowaną.

Mogę się z Wami dziś z czystym sumieniem podzielić przepisem na mój idealny biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną. Prosty i pyszny, czego chcieć więcej!

Ciasto biszkoptowe dopracowałam w ostatnich dniach, tak, aby było lekkie, puszyste i rozpływało się w ustach, mogąc jednocześnie udźwignąć dużą ilość kremu oraz soczystych słodkich, pachnących truskawek.
Polecam jako ciasto na dziś, na jutro oraz na najbliższe dni, aż do ostatniej truskawki na 
krzaczku.



biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną


wtorek, 2 sierpnia 2016

malinowa pianka na bazie agar

biszkopt z mąką kukurydzianą, malinową pianką i galaretką na bazie agaru

Od jakiegoś już czasu nie jem mięsa, żyję i ciesze się świetnym zdrowiem. Zwróciło moją uwagę, że mam więcej energii i jestem o wiele szczęśliwsza teraz. Nie chcę nikogo nakłaniać do zmiany sposobu odżywiania, lecz jedynie pragnę się podzielić czymś, co zwróciło moją uwagę. W związku z powyższym również w wypiekach odchodzę od używania żelatyny szukając sensownych zamienników.
Z latem na wsi kojarzył mi się zawsze najbardziej biszkopt z bita śmietaną, owocami i galaretką, który moja mama robiła, a robiła go naprawdę dobrze.
Obecnie chciałabym swoim dzieciom również podarować podobne wspomnienia smakowe na życie, jednak musiałam nieco poeksperymentować aby stworzyć swoją własną zrównoważoną wariację, bez używania żelatyny.

Uważam, że agar (pochodzenia roślinnego substancja żelująca) jest o wiele bardziej odpowiedni w cukiernictwie. Jest bardziej neutralny w smaku, choć także bywa mętny, ale przy zachowaniu odpowiednich proporcji składników ciasta i desery nie różnią się praktycznie niczym od tych, w których używa się żelatyny.

Jako podstawy użyłam biszkoptu z mąką kukurydzianą, co sprawia, że ciasto jest tak żółte. Posmak kukurydzy jest wyczówalny i choć dzieciom bardzo smakował ja wolę ten na bazie samej mąki pszennej.

A Wy? Sprawdźcie sami, może i dzięki Wam Świat stanie się lepszy jeśli tylko zaczniecie używać agaru zamiast żelatyny.


malinowa pianka
malinowa pianka

sobota, 12 marca 2016

sernik kremowy z oreo

Doszła do mnie niedawno przepyszna, pachnąca przesyłka od bardzo miłej bloggerki- Danusi, prowadzącej smakowity blog.
Rozsmakowując się w mięciutkim nugacie z chrupiącymi prażonymi migdałami zerkałam na załączoną kartkę przedstawiającą cykadę na gałązce lawendy, poczułam się tak błogo i cudownie, myślami przeteleportowałam się pod kwitnące migdałowce i powróciła mi chęć do działania.
Dziękuję Danusiu! Twój nugat mnie uleczył :).

Mam obecnie o wiele mniej czasu na pieczenie i blogowanie niż wcześniej, ale nie zamierzam rezygnować, nie pozwolę, by blog umarł, za wiele sprawia mi on przyjemności, będę się starała w miarę możliwości kontynuować jego prowadzenie.

Przedstawiam dziś przepis na dość popularny już sernik- Oreo, napisałabym chętnie, że jest dla miłośników tych niezwykle chrupiących ciasteczek, lecz napisać nie mogę, gdyż w niczym poza kolorem nie przypomina tych ciasteczek.
Jest smaczny, kremowy, z każdym dniem lepszy, ostatniego był dla mnie najpyszniejszy, pierwszego z kolei mi wcale nie smakował. Tak to jest z niektórymi wypiekami, dopiero jak poleżą- nabierają niezwykłych smaków.

Wykonanie jest proste i nawet stosunkowo szybkie, nie licząc już pieczenia, studzenia i chłodzenia, nieodłączna warstwa śmietankowa łączy całość i szczerze odradzam rezygnowanie z niej.

Przepis nie pochodzi z żadnego konkretnego źródła, jest kompilacją zebranych przepisów z własnym doświadczeniem.

Przeczytajcie proszę przepis od A do Z zanim zaczniecie się zabierać za jego przygotowanie.

A

sernik
sernik z oreo



sobota, 2 stycznia 2016

słodka babeczka bez cukru z kremem -„kandydatka na Miss Babeczki 2015”


W ostatniej chwili przypomniałam sobie o konkursie, w którym chciałam bardzo wziąć udział. Wytyczne bardzo mi się spodobały i chciałam się z nimi zmierzyć, sprawdzić się, czy podołam zrobić coś smacznego oraz całkowicie bezcukrowego. Zwłaszcza teraz, gdy sama troszkę przykręciłam kaloryczny kurek, przepis jest jak znalazł.

Aby dostać śmietanę od mojego eko- rolnika musiałam się sporo nagimnastykować, najlepszy miód z ekologicznej pasieki Teścia i orzechy laskowe od sąsiadki, owoce pozbieraliśmy gdy jeszcze ciepłe promienie słońca grzały plecki a jajka od pobliskich niosek karmiących się tylko tym co w pełni naturalne, wszystkie składniki w zupełności „eko”, to dosłowna kompilacja mojego 2015 roku.

Efekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, nawet jeśli moja babeczka nie zostanie uznana przez jury za najpiękniejszą, to jestem zadowolona z efektu smakowego jaki udało mi się osiągnąć :). Uważam, że podołałam zadaniu, nawet jeśli zdjęcie nie jest najpiękniejsze ;).
Skuście się choćby na samą babeczkę, bioderka wybaczą...samo zdrowie :).


moja kandydatka na MISS babeczek 2015

piątek, 9 października 2015

babeczki z czereśniami/wiśniami i czekoladą


Z okazji akcji „w wiśniowym sadzie” postanowiłam sprawdzić swoją kreatywność i stworzyć „coś od siebie”. Moje pierwsze myśli skierowane były w kierunku słynnego tortu z Schwarzwaldu, jednak pomysł objawiał mi się jako bardzo trywialny i oklepany, swoją drogą nie miałam ochoty na takie połączenie smaków. Nie mogłam za nic zdobyć wiśni, więc zadowolić się musiałam czereśniami i to właśnie one doskonale dopełniają całość kompozycji. Babeczki są pyszne, lekkie, z niespodzianką w środku, czekolada podkreśla -nie dominuje, krem na bazie mascarpone i czereśnia nad „i”, to było właśnie TO! 


babeczki z kremem i owocami

składniki na 12 babeczek:
  • 150g masła,
  • 110g drobnego cukru,
  • 155g mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka proszku do piczenia,
  • szczypta soli,
  • 3 jaja,
  • 1 Łyżka extraktu waniliowego,
  • 2- 3 Łyżki kremówki, mleka, maślanki,
  • 100g groszków czekoladowych,
  • 12 wydrylowanych czereśni/wiśni,

składniki na krem:

  • 250g schłodzonego mascarpone,
  • 200g schłodzonej kremówki,
  • 2Łyżki cukru pudru,
  • nasionka z 1/4 laski wanilii

ponadto:

  • 12 czereśni/wiśni do dekoracji,
  • posypka czekoladowa,


sposób przygotowania babeczek:

Nagrzać piekarnik 170°C.

Wyłożyć formę papilotkami.

Utrzeć masło w temperaturze pokojowej z cukrem na jasna puszysta masę.

Dodawać kolejno jajka, robiąc około 5 sekundowe odstępy przed dodaniem kolejnego wciąż ucierając.
Do masy dodać extrakt oraz kremówkę (mleko, maślankę)

Przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli, wymieszać z groszkami czekoladowymi. Odstawić.

Wsypać przesiane mąkę z groszkami czekoladowymi do mixu suchych składników i delikatnie połączyć.
Nie mieszać zbyt długo.

Masę rozdzielić równomiernie do wyłożonych papilotkami foremek za pomocą łyżki do lodów.

Do każdej babeczki wcisnąć po wydrylowanej czereśni/wiśni (można w każdej czereśni zamiast pestki umieścić po kawałeczku czekolady).

Wstawić babeczki do nagrzanego piekarnika i piec około 20- 25 min.

Upieczone babeczki wyjąć z blaszki na kratownicę i odstawić do całkowitego ostudzenia.

sposób przygotowania kremu:


W misie miksera umieścić mocno schłodzone mascarpone oraz kremówkę i ubić na gęsta masę (stopniowo zwiększając obroty) dodając pod koniec ubijania przesiany cukier puder oraz ziarenka wanilii.

Ubity krem przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką i wycisnąć na każdej babeczce spiralnym ruchem porcję kremu.

Każdą babeczkę posypać drobinkami czekolady i na szczycie każdej kremowej góry umieścić po czereśni/wiśni.


Przechowywać w lodówce do 2 dni.

babeczki z owocami

babeczki z kremem i owocami

babeczki z owocami

DRUKUJ PRZEPIS