Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dla dzieci. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dla dzieci. Pokaż wszystkie posty

sobota, 24 września 2016

małe szarlotki

Gdy życie daje Ci jabłka, piecz ciasta ;D.
Dostaliśmy ostatnio od naszej sąsiadki całą skrzynkę pysznych, niepryskanych jabłek. Najchętniej zjedlibyśmy wszystkie, ponieważ o TAKIE jabłka ostatnio coraz ciężej, jednak nie jesteśmy w stanie ich spałaszować, dlatego piekę szarlotki.
Przez kilka dni pojawiały się u nas ulubione szarlotki mojego męża z TEGO przepisu- dostępnego już od jakiegoś czasu na blogu jednak ciężko je było wziąć ze sobą gdziekolwiek, ponieważ troszkę się rozjeżdżały i kawałki nie wyglądały już tak apetycznie.
Przepis troszkę zmodyfikowałam i upiekłam w postaci małych tarteletek- szarlotek na wynos, teraz każdy może cieszyć się również poza domem smakiem jesieni zamkniętej w kruchym cieście.


małe szarlotki
małe szarlotki

niedziela, 10 kwietnia 2016

brioszki muffinkowe- szybkie


Na niestrawności, delikatne brzuszki, jako przekąska na pierwsze w tym roku wyprawy, lub po prostu z dżemikiem morelowym do porannej kawusi, jak tylko chcecie, lubicie, potrzebujecie.

Przepis na te bułeczki jest w moim najbardziej podręcznym arsenale już od dłuższego czasu, piekę je w zasadzie bardzo regularnie, gdyż mój mały synek na śniadanie tylko te bułeczki chce jeść. Nie lubię suchych, nudnych ciast drożdżowych, szukałam więc długo takiego przepisu, który będzie mi odpowiadał*. Dzięki sporej ilości żółtek oraz masła bułeczki są mięciutkie, leciutkie, ładnie wyrośnięte, puszyste i wprost rozpływają się w ustach, takie właśnie jak lubię.
Ich przygotowanie nie jest tak czasochłonne jak tradycyjnych francuskich brioszek a smak nabrał już nie jedną osobę.

Z przepisu otrzymacie 12 pięknie wyrośniętych bułeczek, które prawidłowo przechowywane będę mogły was cieszyć kilka dni z rzędu swoim smakiem.
Recepta jest na bułeczki sauté, ale jeśli lubicie dodajcie ulubione dodatki, robiłam je już z rodzynkami, mrożonymi malinami, twarożkiem, kruszonką, czekoladą i orzechami, wszystkie smakowały wybornie.

brioszki muffinkowe
brioszki muffinkowe

sobota, 17 października 2015

ciasto FANTA


Szperając sobie w internecie trafiam na przeróżne przepisy, ten mnie bardzo zaintrygował, zastanawiałam się w jakim stopniu czuć w nim smak napoju, musiałam go przetestować, choć nie pijam takich rzeczy na codzień :).
Autorka bloga, z którego pochodzi oryginalny przepis:”ELBCUISINE” pisała o cieście, jak o czymś niezwykle popularnym i uwielbianym przez dzieci, ok, challenge akcept!

Jest to bardzo proste ciasto kubkowe, chyba prostsze być nie może, nie potrzebujemy do niego wagi, wystarczy kubek o pojemności 250ml.
Sposób wykonania jest taki sam, jak w przypadku muffinek.

W moje kubki smakowe ciasto zupełnie nie trafiło, za bardzo przeszkadzał mi posmak proszku do pieczenia, mój synek natomiast oznajmił:”kocham to ciasto”, niech mu będzie, może zjeść całą wielką blachę, ja wolę batoniki energetyczne ;).

Fanty w cieście specjalnie nie czułam, natomiast reakcja chemiczna była ciekawa, lukier na bazie Fanty był atrakcyjnym uwieńczeniem.
Sprawdźcie sami, jeśli macie ochotę.

ciasto fanta



składniki na blachę*:
  • 4 jaja,
  • 2 kubki cukru,
  • 3 kubki mąki pszennej 405,
  • 1 kubek oleju,
  • 1 kubek fanty,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia (w oryginale podane było całe opakowanie :/),
  • 1 opakowanie cukru waniliowego,
  • szczypta soli,

składniki na dekorację:
  • 150g cukru pudru,
  • pół szklanki fanty,
  • kolorowa posypka,



sposób przygotowania:

Nagrzać piekarnik do 175°C.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia.

Przesiać w jednej misce składniki suche (maka, sól, proszek do pieczenia, oba cukry) , w drugiej dokładnie wymieszać składniki mokre (jajka, olej, fanta).


Nie zwlekać już dłużej niż to konieczne i wlać suche do mokrych, szybko je niedbale połączyć i przelać do formy/ na blaszkę, będzie troszkę bąbelkować.

Blaszkę/formę z ciastem wstawić natychmiast do nagrzanego piekarnika i piec na środkowym poziomie 25- 30 minut.

Upieczone ciasto odstawić do ostygnięcia.


przygotowanie lukru:

Przesiać cukier puder do miseczki, zalać fanta i dokładnie wymieszać rozcierając wierzchem Łyżki, tak długo, aż nie będzie grudek.

Ciasto polać lukrem i oprószyć posypką.

Podawać schłodzone, wtedy też najlepiej się kroi.



ciasto Fanta





ciasto Fanta





*piekłam, jak autorka pisała w blaszce standardowej, lecz polecam uzyć nieco mniejszej, czyli 30x30cm.



czwartek, 15 października 2015

kruche nietoperki waniliowo- kakaowe


Wielkim fanem Halloween to ja na pewno nie jestem, ogólnie nie świętuję typowych uroczystości, w tym własnych urodzin...mam jednak rodzinę wobec której mam zobowiązania.
Moje stadko gustuje w Halloween i całej tej wspaniałej, kiczowatej oprawce, lubię dawać im radość, dlatego też piekę im urocze, kiczowate słodkości :).
Jeżeli szykuje Wam się Halloweenowa impreza, możecie upiec już dziś te kruche ciasteczka i przechować je w szczelnej puszeczce do odpowiedniego momentu, kiedy to wypuścicie nietoperki z ciemności aby mogły wbić swoje słodkie kiełki wprost.... odwróć...abyście mogli wbić swoje kiełki w nie ;).

kruche ciastka


składniki na około 4 blaszki kruchych ciastek:
  • 300g mąki,
  • 200g masła,
  • 100g cukru pudru,
  • szczypta soli,
  • żółtko,
  • 20g kakao,
  • Łyżka cukru waniliowego,
  • mąka do oprószenia,

sposób przygotowania:


Przesiać mąkę z solą i cukrem pudrem.

Zrobić wgłębienie , w które należy wrzucić posiekane zimne masło oraz żółtko.

Składniki szybko posiekać i wygnieść szybkimi ruchami kruche ciasto.

Podzielić ciasto na 3 równe części.

2/3 ciasta wygnieść z cukrem waniliowym.

1/3 ciasta wygnieść z kakao.

Jasne i ciemne ciasto zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 3 godzinki.

Wyłożyć blaszki papierem do pieczenia lub matą teflonową.

Piekarnik nagrzać do 170°C.

Oprószyć mąką blat, lub wyłożyć dwa płaty papieru do pieczenia, między które należy włożyć jasne ciasto i rozwałkować na grubość około 0,75 cm.
Można użyć listewek, po których należy toczyć wałek, dzięki temu ciasto będzie w każdym miejscu takiej samej grubości.

Z rozwałkowanego ciasta należy wykrawać nietoperki (możecie użyć innych wykrawaczy, idea jest ta sama).

Gdy już mamy blaszki pełne nietoperków wstawiamy je chwilowo do lodówki.

Wałkujemy ciemne ciasto identycznie jak jasne, następnie wykrawamy z niego serduszka.

Schłodzone blaszki należy wyjąć z lodówki kolejno i za pomocą tego samego wykrawacza, którym wycinaliśmy serduszka „wyciąć” ze środka jasnego nietoperka jego centralną część. Powinna nam powstać luka odpowiadająca serduszku z ciasta kakaowego.

Jako podpowiedź umieściłam kilka kadrów roboczych.

W puste miejsca wystarczy powkładać po serduszku z ciasta kakaowego (lekko dociskając) i w ten sposób wstawić do nagrzanego piekarnika.

Piec 12- 15 minut.

Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Przechowywać w szczelnej puszce, aby nie uciekły ;).



ciastka kruche



ciastka kruche




ciastka kruche





DRUKUJ PRZEPIS