Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na dużą blaszkę. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na dużą blaszkę. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 18 września 2016

CIASTO bananowe – kruszonkowe


prawidłowa nazwa brzmi: 
Banana Bread Crumb Cake

Zgodnie z moim pragnieniem, kilka ciepłych i słonecznych dni jeszcze się znalazło, wystarczyło czasu, by pożegnać pachnące lato. Kalendarzowa jesień już wyraźnie podkreśla swoje istnienie, dziś taki deszczowy, zimny, wietrzny dzień, brrrr
Do rozgrzewającej herbatki imbirowej mam dziś dla Was pyszne ciasto z bananami. Przepis uszczknęłam od uzależnionej Shelly, która prowadzi cookies and cups. Ciacho wydało mi się interesujące ze względu na nieco inną kolejność wykonywania, a że do chlebków bananowych mam słabość, więc nie mogłam oprzeć się pokusie przetestowania przepisu Shelly.
Wypiek bardzo prosty, fajny, zrównoważony wszystkim smakował i starcza na dużą blaszkę. Warto upiec i cieszyć się bananowym smakiem kilka najbliższych dni.
Struktura ciacha jest interesująca dzięki przełożeniu 2 warstw ciasta ucieranego warstwą kruszonki, w środku ciacha powstaje wilgotna, słodka część o nieco innej, zakalcowatej strukturze. Cały wypiek długo zachowuje świeżość i nawet po 3 dniach dalej jest wilgotny i smaczny.
Wersja z musem jabłkowym jest również godna polecenia, a użycie grubo pokrojonych orzechów laskowych w kruszonce doda fajnej chupkości. Polecam!

ciasto bananowe
 ciasto bananowe

wtorek, 6 września 2016

Ciasto z jabłkami i grysikiem- Apfel- Grießkuchen

Okres wakacyjny u dzieci dobiegł końca, powrót do szkół, przedszkoli, pracy i tym samym codziennych obowiązków. W tym roku choć lato było wyjątkowo piękne nie odnalazłam się w nim, było obok, jakoś przepłynęło koło mnie i nie zdążyłam się w nim w pełni zanurzyć, trudno to wyjaśnić.
Lato jest dla mnie synonimem leżenia na trawie i słuchania łanów zbóż uginających się pod naporem ciepłego wiatru, smaku słodkich soczystych malin i zapachu orzeźwiającej morskiej bryzy ... Zabrakło jakoś tego wszystkiego i smutno mi dziś, że przegapiłam moment, oczywiście nie na darmo, ale coś za coś, może jeszcze będzie jeden gorący dzień, taki tylko dla mnie :).
Czuję jednak już jesień, ona ma swój własny zapach, ciekawe, czy ktoś wie co ja właściwie mam na myśli.
Skoro jesień, to również jabłka i śliwki, dziś mam dla Was sprawdzony w ostatnim czasie przepis z jabłkami z użyciem zaległego w spiżarce grysiku. Nie ukrywam, mi nie smakowało i nie upiekę go ponownie, jednak jeśli już musicie grysik z jakiegoś powodu użyć, możecie zrobić np. to ciasto.
Przepis delikatnie zmodyfikowany pobrałam z : ” ESSEN & TRINKEN ”.

ciasto z jabłkami i grysikiem
ciasto z jabłkami i grysikiem


wtorek, 2 sierpnia 2016

malinowa pianka na bazie agar

biszkopt z mąką kukurydzianą, malinową pianką i galaretką na bazie agaru

Od jakiegoś już czasu nie jem mięsa, żyję i ciesze się świetnym zdrowiem. Zwróciło moją uwagę, że mam więcej energii i jestem o wiele szczęśliwsza teraz. Nie chcę nikogo nakłaniać do zmiany sposobu odżywiania, lecz jedynie pragnę się podzielić czymś, co zwróciło moją uwagę. W związku z powyższym również w wypiekach odchodzę od używania żelatyny szukając sensownych zamienników.
Z latem na wsi kojarzył mi się zawsze najbardziej biszkopt z bita śmietaną, owocami i galaretką, który moja mama robiła, a robiła go naprawdę dobrze.
Obecnie chciałabym swoim dzieciom również podarować podobne wspomnienia smakowe na życie, jednak musiałam nieco poeksperymentować aby stworzyć swoją własną zrównoważoną wariację, bez używania żelatyny.

Uważam, że agar (pochodzenia roślinnego substancja żelująca) jest o wiele bardziej odpowiedni w cukiernictwie. Jest bardziej neutralny w smaku, choć także bywa mętny, ale przy zachowaniu odpowiednich proporcji składników ciasta i desery nie różnią się praktycznie niczym od tych, w których używa się żelatyny.

Jako podstawy użyłam biszkoptu z mąką kukurydzianą, co sprawia, że ciasto jest tak żółte. Posmak kukurydzy jest wyczówalny i choć dzieciom bardzo smakował ja wolę ten na bazie samej mąki pszennej.

A Wy? Sprawdźcie sami, może i dzięki Wam Świat stanie się lepszy jeśli tylko zaczniecie używać agaru zamiast żelatyny.


malinowa pianka
malinowa pianka

DRUKUJ PRZEPIS