Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty

sobota, 17 czerwca 2017

biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną


Kartony jeszcze nie są do końca wypakowane (przeprowadzałam się), meble nie do końca poskręcane, ale chęć upieczenia pysznego, lekkiego, truskawkowego ciasta przewyższa wszelkie inne pragnienia, gdy sezon truskawkowy w pełni.

Biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną jest dla mnie synonimem lata w domu rodzinnym, synonimem poczucia szczęścia i radości w ciepły, słoneczny dzień.
Mama robiła go zawsze z galaretką, jednak ze względu na zawartość żelatyny wolę obecnie wersję jedynie lekko glazurowaną.

Mogę się z Wami dziś z czystym sumieniem podzielić przepisem na mój idealny biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną. Prosty i pyszny, czego chcieć więcej!

Ciasto biszkoptowe dopracowałam w ostatnich dniach, tak, aby było lekkie, puszyste i rozpływało się w ustach, mogąc jednocześnie udźwignąć dużą ilość kremu oraz soczystych słodkich, pachnących truskawek.
Polecam jako ciasto na dziś, na jutro oraz na najbliższe dni, aż do ostatniej truskawki na 
krzaczku.



biszkopt z truskawkami i bitą śmietaną


poniedziałek, 20 czerwca 2016

Charlotte z kremem bazyliowo- limonkowym


Z miłości do pyszności piekę i chłodzę w swoim małym laboratorium, ale codzienna degustacja niekoniecznie jest dobra dla mojego ciała jak i ciał osób, dla których „czaruję”. W związku z powyższym staram się korzystać z produktów jak najbardziej naturalnych, najlepiej takich, które sama sobie uprawię lub pozyskanych z "bezpiecznych" źródeł :).

Za bazylią bardzo przepadam, uwodzi mnie jej zapach, ciężko mi się jej oprzeć, bardzo podobnie mam z limonką, pisałam już o tym nie raz.

Tym razem postanowiłam połączyć oba aromaty, przy czym limonki odrobinkę, ze względu na jej mocny zapach oraz chęć zachowania kuszącej bazylii, a cała melodia w konwencji ciasta pochodzącego z czarującej Francji- Charlotte.
Charlotte pochodzi prawdopodobnie z rąk znanego francuskiego szefa kuchni Marie Antoine Careme z początków 19 wieku (Londyn). Nazwał swój deser: Charlotte à la parisienne. Zamiast biszkoptu używano kiedyś jasnego pieczywa, obecna wersja chyba jednak jest smaczniejsza.

Żeby wszystko było nie tylko pyszne, ale i nieco zdrowsze użyłam zamiast części zwykłego, poniekąd pustego cukru- ksylitolu, czyli pochodzącej z brzozy substancji słodzącej, która nie tylko dodaje słodyczy ale jest również o wiele mniej kaloryczna, ponoć nawet wspomaga pracę ludzkiego organizmu, świetnie co ;D!?!? Nie mogę oczywiście nie wspomnieć o truskawkach, które w całym cieście/deserze grają pierwsze skrzypce, w końcu to ICH miesiąc, a o korzyściach płynących z jedzenia truskawek chyba już nikomu nie trzeba nic mówić :).

charlotte
charlotte

czwartek, 5 listopada 2015

placek drożdżowy ze śliwkami i kruszonką z orzechów laskowych

Pflaumenkuchen mit Haselnuss- Streuseln*
Są ŚLIWKI! Jak w tytule- placek drożdżowy, dość zwyczajny, nie ukrywam, nie powalił mnie na kolana, dla miłośników ciepłego drożdżowego ciasta jak znalazł. Został oczywiście skonsumowany ze smakiem i kubkiem ciepłego kakao, w chłodny wieczór stanowił miłe zakończenie dnia, smaki rodem z wakacyjnej kuchni. Ciasto łatwe do wykonania, powinno się udać bez problemu, lekko aromatyczne, mało słodkie, sprężyste, najsmaczniejsze pierwszego dnia!

drożdżowe ze śliwkai



składniki ciasto na blaszkę:

(robiłam z połowy składników)

  • 200ml letniego mleka,
  • 15g suszonych drożdży,
  • 30g cukru,
  • 500g mąki pszennej chlebowej,
  • 0,5 łyżeczki soli,
  • 2 jajka M,
  • 50g miękkiego masła,
  • 600g śliwek bez pestek + 3 Łyżek soku z cytryny,

składniki na kruszonkę:

  • 80g masła,
  • 160g mąki,
  • 80g cukru (możecie dodać więcej jeśli lubicie słodkie),
  • 1 żółtko,
  • 80g mielonych orzechów laskowych,
  • cukier puder do oprószenia


sposób wykonania ciasta:

Wymieszać w misie mąkę z drożdżami, cukrem i solą, zrobić wgłębienie w środku.
Do wgłębienia wlać mleko, dodać jajka i rozbełtać widelcem.
Wymieszać wszystkie składniki, a następnie zagnieść na jednolite ciasto.
Dodać masło i tak długo zagniatać, aż ciasto zacznie samo odchodzić od ścianek misy.
Polecam użyć do ugniatania miksera stacjonarnego z hakiem (odradzam mikser ręczny- może się przegrzać i spalić).
Uformować ciasto w kulę, umieścić w oprószonej mąką misie i przykryć folią spożywczą lub sterylną ściereczka.
Odstawić na godzinę w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia.
Po godzinie wyrastania nagrzać piekarnik do 175°C.
Blaszkę wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
Śliwki wymieszać z sokiem z cytryny.
Wykonać kruszonkę umieszczając składniki w misce i rozcierać między dłońmi aż do uzyskania optymalnej konsystencji mieszając przy tym jednolicie składniki.
Ciasto rozłożyć równomiernie na blaszce wyłożonej papierem, można sobie pomóc nieco wałkiem. Na cieście porozkładać śliwki, otworami do góry (jak na zdjęciu), posypać całość w miarę równomiernie kruszonką.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut, na środkowym poziomie piekarnika.
Upieczone ciasto studzić na kratce i oprószyć obficie cukrem pudrem.
*Przepis pochodzi z książeczki:”Obst- & Blechkuchen” media Verlag.

placek ze śliwkami 


placek ze śliwkami i kruszonką


placek ze śliwkami i kruszonką


placek ze sliwkami


placek ze śliwkami i kruszonką


placek ze sliwkami


poniedziałek, 2 listopada 2015

szarlotka z Dorset (szybka)

..., naszła mnie przeogromna ochota na jabłecznik. Uważam za bardzo trafiony jabłecznik na kruchym cieście,jednak jak już nie raz, nie dwa wspomniałam jestem dość niecierpliwa, a kruche ciasto musi się chłodzić, dlatego postanowiłam przetestować expresowy, prosty przepis autorstwa Edwarda Gee na szarlotkę z hrabstwa Dorset. W smaku przypomina muffinki z jabłkami, ciasto jest zwarte, maślane, pyszne, lekki smak jabłek nie jest niczym zakłócony, nawet cynamonem, choć kusiło mnie jego dodanie postanowiłam przetestować przepis sauté. Najlepsze będą kwaskowate jabłka (np. Szara Reneta). 
Polecam, gdy najdzie was ochota na coś bardzo domowego i nieskomplikowanego.

szarlotka z Dorset


składniki na tortownicę o średnicy 20 cm:


  • 250g jabłek bez perykarpów (ogryzków),
  • 225g mąki pszennej,
  • 1łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 125g zimnego masła pokrojonego w kostkę,
  • 125g drobnego cukru,
  • drobno starta skórka z cytryny,
  • 2 jajka, lekko ubite,
  • kilka kropel soku z cytryny,
  • szczypta soli


ponadto:

  • odrobina masła i mąki(ja użyłam mielonych orzechów- polecam) do obsypania formy,
  • około 2 Łyżek brązowego cukru (niekoniecznie)
  • ewentualnie cukru- pudru na posypkę



sposób przygotowania:


Tortownicę wysmarować masłem i oprószyć mąką (orzechami).
Piekarnik nagrzać do 175°C.
Jabłka obrać (nie zrobiłam tego umyślnie), połowę jednego jabłka pokroić na cienkie plasterki, resztę w kostkę, skropić sokiem z cytryny- aby nie ściemniały i odstawić.
Do dużej miski przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia oraz solą, dorzuć posiekane masło i rozetrzyj do lekko ziarnistej konsystencji.
Dorzuć do mikstury cukier, pokrojone w kostkę jabłka, jajka oraz skórkę z cytryny i wymieszaj.
Przełóż ciasto do tortownicy i wyrównaj, nakłuj kilkakrotnie widelcem, na wierzchu rozłóż centrycznie plasterki jabłek.
Posyp całość brązowym cukrem- moja modyfikacja.
Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 50- 60 minut, w razie konieczności zmniejsz nieco temperaturę wydłużając proporcjonalnie czas pieczenia. Warto sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone.
Upieczone ciasto lekko przestudzić i można podawać, opcjonalnie oprószyć cukrem pudrem

 E



szarlotka z Dorset


motikon wink

wtorek, 20 października 2015

ciasto kinder pingui ( diet killer pingui )

Jak to czasem w życiu bywa, dzieją się rzeczy nieplanowane, jak to ciasto :)
Nie planowałam go, ani trochę, ale powstało i jest całkowicie pyszne, jak wielki batonik ku radości wszystkim, bardzo podzielny.
Przepis jest kombinacją różnych recepów, no i ten olej z orzechów laskowych jest kropką nad "i".
Po zrobieniu zdjęć pomyślałam sobie:”hmmm...ciekawe czy już ktoś je kiedyś robił”, no niestety, nie byłam pierwsza :/, ale dzielę się z Wami moim przepisem, ponieważ jest najlepszy ;P. Możecie z niego z powodzeniem zrobić tort.

ciasto kinder pingui



składniki na biszkopt kakaowy:
  • 4 jaja,
  • 4 Łyżki mąki,
  • 2 Łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 0,5 szklanki drobnego cukru,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 2 Łyżki kakao,
  • 1 Łyżka oleju,
  • szczypta soli,

składniki na krem:
  • 100 ml kremówki,
  • 0,5 szklanki cukru,
  • 1 Łyżki cukru waniliowego,
  • 1 szklanka mleka w proszku,
  • 200 g masła,
  • 1 Łyżka miodu,
  • 1 Łyżka soku z cytryny,
  • 300 ml kremówki,

składniki na polewę:
  • 300g czekolady (przynajmniej 60%),
  • 30 ml oleju z orzechów laskowych,



sposób przygotowania biszkoptu:

Formę o wymiarach 20x30cm wyłożyć papierem do pieczenia, nagrzać piekarnik do 170°C. (Można upiec w formie 40x60, nie będzie wtedy potrzeby przedzielania).

Jajka rozdzielić na białka i żółtka.

Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodać cukier Łyżka po Łyżce, ubić na puszystą zwartą pianę, dodać kolejno żółtka cały czas ubijając, pod koniec Łyżkę oleju.

Przesiać mąki z proszkiem do pieczenia i kakao.

Wmieszać delikatnie i stopniowo mieszankę składników suchych do ubitej jajecznej piany za pomocą szpatułki.

Ciasto delikatnie przełożyć do formy i wyrównać.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut- do suchego patyczka.

Wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego wystudzenia.



przygotowanie polewy:

Posiekać czekoladę i rozpuścić przy bardzo niewielkiej temperaturze w kąpieli wodnej (umieszczając miseczkę z posiekaną czekoladą nad wrzącą parą wodną- uwaga! woda nie może stykać się z dnem miski).

Mieszać od czasu do czasu.

Do rozpuszczonej czekolady wlać olej z orzechów laskowych i dokładnie wymieszać, aż do momentu, gdy znikną zupełnie smugi.



przygotowanie kremu:


Zagotować delikatnie kremówkę (100ml) z cukrem i cukrem waniliowym, podgrzewać aż do powstania dość gęstego syropu.
Odstawić do ostudzenia.

Masło ubić na biały puszysty puch, dodawać stopniowo przestudzony syrop na zmianę z mlekiem w proszku cały czas ubijając.

Pod koniec ubijania dodać miód oraz sok z cytryny.

Ubić kremówkę (300ml) a następnie w 3 częściach delikatnie połączyć z masą maślaną, ubita śmietana ma rozluźnić masę, więc należy to robić bardzo delikatnie.




składanie ciasta:

Ostudzony biszkopt (20x30cm) przeciąć wzdłuż na pół, można sobie pomóc listewkami drewnianymi jeśli nie posiadamy akurat takich fajnych narzędzi ułatwiających pracę. Załączyłam zdjęcie, które mam nadzieję będzie dla Was wskazówką ;).

Zdjąć delikatnie wierzch ciasta, przykryć i odłożyć na bok.

Na dolną połowę ciasta wyłożyć połowę kremu i delikatnie wyrównać.

Wylać 1/3 wystudzonej polewy małymi partiami na krem i rozprowadzić delikatnie.

Przykryć polewę czekoladową pozostałą częścią kremu, wyrównać.

Na krem położyć drugą połowę ciasta, delikatnie przycisnąć.

Złożone ciasto oblać pozostałą polewą i wstawić do lodówki na przynajmniej 3 godziny.

Ciasto najlepiej kroić ostrym gorącym nożem.

Spożyć w ciągu 3 dni.

Z salonu już dochodzą prośby o ciasto „kinder maxi king” ;D.





ciasto kinder pingui



ciasto kinder pingui


ciasto kinder pingui


ciasto kinder pingui





sobota, 17 października 2015

ciasto FANTA


Szperając sobie w internecie trafiam na przeróżne przepisy, ten mnie bardzo zaintrygował, zastanawiałam się w jakim stopniu czuć w nim smak napoju, musiałam go przetestować, choć nie pijam takich rzeczy na codzień :).
Autorka bloga, z którego pochodzi oryginalny przepis:”ELBCUISINE” pisała o cieście, jak o czymś niezwykle popularnym i uwielbianym przez dzieci, ok, challenge akcept!

Jest to bardzo proste ciasto kubkowe, chyba prostsze być nie może, nie potrzebujemy do niego wagi, wystarczy kubek o pojemności 250ml.
Sposób wykonania jest taki sam, jak w przypadku muffinek.

W moje kubki smakowe ciasto zupełnie nie trafiło, za bardzo przeszkadzał mi posmak proszku do pieczenia, mój synek natomiast oznajmił:”kocham to ciasto”, niech mu będzie, może zjeść całą wielką blachę, ja wolę batoniki energetyczne ;).

Fanty w cieście specjalnie nie czułam, natomiast reakcja chemiczna była ciekawa, lukier na bazie Fanty był atrakcyjnym uwieńczeniem.
Sprawdźcie sami, jeśli macie ochotę.

ciasto fanta



składniki na blachę*:
  • 4 jaja,
  • 2 kubki cukru,
  • 3 kubki mąki pszennej 405,
  • 1 kubek oleju,
  • 1 kubek fanty,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia (w oryginale podane było całe opakowanie :/),
  • 1 opakowanie cukru waniliowego,
  • szczypta soli,

składniki na dekorację:
  • 150g cukru pudru,
  • pół szklanki fanty,
  • kolorowa posypka,



sposób przygotowania:

Nagrzać piekarnik do 175°C.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia.

Przesiać w jednej misce składniki suche (maka, sól, proszek do pieczenia, oba cukry) , w drugiej dokładnie wymieszać składniki mokre (jajka, olej, fanta).


Nie zwlekać już dłużej niż to konieczne i wlać suche do mokrych, szybko je niedbale połączyć i przelać do formy/ na blaszkę, będzie troszkę bąbelkować.

Blaszkę/formę z ciastem wstawić natychmiast do nagrzanego piekarnika i piec na środkowym poziomie 25- 30 minut.

Upieczone ciasto odstawić do ostygnięcia.


przygotowanie lukru:

Przesiać cukier puder do miseczki, zalać fanta i dokładnie wymieszać rozcierając wierzchem Łyżki, tak długo, aż nie będzie grudek.

Ciasto polać lukrem i oprószyć posypką.

Podawać schłodzone, wtedy też najlepiej się kroi.



ciasto Fanta





ciasto Fanta





*piekłam, jak autorka pisała w blaszce standardowej, lecz polecam uzyć nieco mniejszej, czyli 30x30cm.



środa, 14 października 2015

Proste ciasto z podwójnymi malinami, twarożkiem i płatkami owsianymi


Przepis z cyklu:” Wakacje na wsi ”, czyli proste, smaczne i niewyszukane wypieki, nadające każdej wiejskiej kuchni pyszną woń świeżo wyciągniętej z pieca rozchmurzającej przekąski. Dzisiaj dość szybkie i nieproblematyczne ciasto z malinami prosto z krzaczka, bardzo sycące dzięki zawartości płatków owsianych tworzących chrupiącą górną warstwę oraz bardzo malinowe przez podwójny dodatek malin. Przepis pochodzi z uroczej książeczki:”Obst und Blechkuchen- von klassisch bis modern” media Verlag, musiałam go niestety dopracować, aby stał się niezawodny, ale już w obecnej formie mogę go śmiało polecić! Jestem pewna, że powrócę do tego przepisu w konfiguracji z innymi owocami, takimi jak truskawki, porzeczki czy brzoskwinie. Polecam do upiecznia na dziś ;)


ciasto z malinami

składniki na ciasto:
(blaszkę o wymiarach 30 x 30 cm)
  • 250g mąki pszennej,
  • 250g płatków owsianych,(można użyć po 125g drobnych i 125g górskich jeśli nie mamy do dyspozycji malaksera)
  • 250g masła,
  • 150g brązowego cukru,
  • ½ łyżeczki cynamonu,
  • ½ łyżeczki soli

warstwa serowa:

  • 4 jaja,
  • 200g drobnego cukru,
  • 500g twarożku (Quark)- może być drobno zmielony twaróg,
  • 100g rozpuszczonego wystudzonego masła,
  • 1 opakowanie cukru waniliowego,
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego,
  • 1 Łyżka soku z cytryny,
  • 230 ml kremówki,

ponadto:

  • 250g malin,
  • 150g marmolady lub dżemu malinowego,



sposób przygotowania:

Nagrzać piekarnik do 180°C.

Blaszkę o wymiarach 30 na 30 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.

250g masła roztopić na małym „gazie” i przestudzić lekko.

W malakserze umieścić płatki owsiane, mąkę, cukier, cynamon oraz sól i pulsacyjnie zmiksować przez zaledwie 3 sekundy.
Wlać przestudzone masło i ponownie lekko zmiksować pulsacyjnie.

Połowę owsianego ciasta wyłożyć równomiernie do blaszki i delikatnie wyrównać, nie dociskając jednak zbyt mocno.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i podpiec do lekkiego zbrązowienia (około 15min.)

W międzyczasie zmiksować ze sobą na jednolita masę wszystkie składniki na warstwę serową.

Wyjąć z piekarnika podpieczony spód i rozsmarować na nim równomiernie dżem lub marmoladę.

Na warstwę dżemu wylać masę serową i delikatnie wyrównać lekko potrząsając blaszką.

Na masę serową rozłożyć równomiernie maliny.

Warstwę malinową posypać równomiernie pozostałym ciastem i wstawić ponownie do nagrzanego piekarnika.

Obniżyć temperaturę do 170°C i piec około 70 minut., az warstwa serowa przestanie być płynna, może zaistnieć konieczność wydłużenia czasu pieczenia.

Docelowo warstwa serowa powinna być sprężysta lecz zwarta a warstwa ciasta z wierzchu lekko zarumieniona.

Pozostawić ciasto do całkowitego wystudzenia, będzie się wtedy ładnie kroiło.
Smakuje najlepiej pierwszego dnia.


Smacznego!

ciasto z owocami

ciasto z owocami


czwartek, 8 października 2015

krucha tarta z owocami (porzeczkowo- orzechowa)


(tarta bezowa z czerwoną porzeczką)

cytuję Edwarda Gee:
...tarta bezowa z czerwoną porzeczką jest klasycznym ciastem pieczonym latem w rejonie Europy Środkowej. Wtedy dojrzewają te wspaniałe, intensywne w smaku owoce, których intensywny, kwaśnawy smak nadaje temu ciastu niepowtarzalnego charakteru. W tym wypadku aromat porzeczek podkreśla jeszcze nuta orzechów laskowych.”

Nic dodać, nic ująć :), choć nie spotkałam się z tym ciastem wcześniej, a przecież pochodzę z tej „okolicy”.
Przepis na wypełnienie tarty inspirowany jest przepisem na tartę bezową z czerwoną porzeczką autorstwa wytrawnego kucharza...Edwarda Gee z książki: ”Wypieki, najlepsze przepisy z całego świata” (książka niestety pełna błędów), spód do tarty podmieniłam na swój obecnie ulubiony, dobrze Wam znany z poprzednich przepisów----->TUTAJ.

Jedno z tych ciast, które nie wygląda, a smakuje zaskakująco dobrze.


Mrożone owoce również będą doskonałe, a także jeżyny i żurawina zamiast porzeczek!

tarta krucha



składniki na słodkie ciasto na tartę (pâte sucrée):

o średnicy do 23 cm
  • 150g mąki pszennej,
  • 1/3 łyżeczki soli,
  • 3 Łyżki stołowe drobnego cukru,
  • 2 duże żółtka rozkłócone z 1 łyżeczką zimnej wody,
  • ½ łyżeczki esencji waniliowej,
  • 115g pokrojonego w kostkę zimnego masła.


składniki na wypełnienie:

  • 330g odszypułkowanych czerwonych porzeczek,
  • 20g cukru,
  • 3 białka,
  • 90g cukru pudru,
  • 90g mielonych orzechów laskowych,

opcjonalnie:

  • cukier puder do oprószenia

sposób przygotowania ciasta:

Do miski wsypać mąkę oraz sól, zrobić wgłębienie.

Do wgłębienia wsypać cukier, żółtka, esencję, wymieszać pobieżnie widelcem.
Dorzucić masło i szybko wymieszać opuszkami palców ze wszystkimi składnikami przecierając rzez dłonie.
Zagnieść gładkie ciasto, starając się jak najmniej dotykać go dłońmi i ukształtować dysk, który należy owinięty w folię spożywczą wstawić do lodówki.
Ciasto należy schładzać przez przynajmniej 30 minut.
Przygotować formę do tarty o średnicy do 23 cm(polecam z wyciąganym szklanym dnem) smarując ją cienko masłem i oprószając drobną mąką.
Jeżeli leżało dłużej niż godzinę w lodówce należy przed wałkowaniem odłożyć je na 10 minut do „odpoczęcia” w temperaturze pokojowej.
Aby rozwałkować ciasto należy je wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę (najlepiej zimny blat marmurowy) i oprószonym mąką wałkiem rolować od środka do zewnątrz przekręcając placek o 45°, aż powstanie koło równej grubości o średnicy około 30 cm.

W trakcie wałkowania unikać dotykania ciasta palcami.
Placek należy delikatnie nawinąć na oprószony wałek i odwinąć na formie do tarty.
Z nadmiaru ciasta zrobić kulkę i nią dociskać placek do dna i krawędzi formy.
Pozostawić ciasto, które wystawało poza brzeg formy, przyciąć tylko tyle, aby nie odtykało blachy do pieczenia.
Wstawić do lodówki na 15 minut.
Nagrzać piekarnik do 180°C z blacha do pieczenia na środkowym poziomie.
Ciasto wyjąć z lodówki, nakłuć wielokrotnie widelcem i wyłożyć papierem do pieczenia, obciążyć kulkami ceramicznymi, sucha fasolą, ryżem, grochem, tym czym akurat dysponujemy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na ślepo przez 10- 15 minut, pilnując, aby brzegi za mocno nie zbrązowiały. W razie potrzeby obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia.
Gdy brzegi się usztywnią można ostrożnie zdjąć arkusz papieru do pieczenia z obciążeniem i wstawić ponownie spód do tarty do piekarnika.
Piec kolejne 5- 7 minut, aż brzegi zaczną odchodzić same od formy.
Wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia.

sposób przygotowania wypełnienia:


Nagrzać piekarnik do 160°C.

Odszypułkowane, czyste, suche porzeczki przekładamy do dużej miski, dodajemy 20g cukru, 90g orzechów laskowych i delikatnie mieszamy.

Białka należy ubić do otrzymania kremowej konsystencji, a następnie rozpocząć dodawanie łyżeczka po łyżeczce cukier puder, aż do całkowitego zużycia.

Piana powinna być sztywna, cukier powinien się całkowicie rozpuścić.

Do mieszanki porzeczek i orzechów dodać w 3 turach ubite białka i delikatnie, połowicznie wymieszać.

Mieszankę należy przełożyć bezzwłocznie na wystudzony spód od tarty, wyrównać i wstawić na środkowy poziom piekarnika.

Piec około 45- 60 minut.

Tartę można wyjąć z formy po całkowitym wystudzeniu i oprószyć cukrem pudrem.

krucha tarta


ciasto kruche


ciasto kruche z owocami


tarta z owocami

Francja od kuchni - konkurs!

DRUKUJ PRZEPIS