Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szybkie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szybkie. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 18 września 2016

CIASTO bananowe – kruszonkowe


prawidłowa nazwa brzmi: 
Banana Bread Crumb Cake

Zgodnie z moim pragnieniem, kilka ciepłych i słonecznych dni jeszcze się znalazło, wystarczyło czasu, by pożegnać pachnące lato. Kalendarzowa jesień już wyraźnie podkreśla swoje istnienie, dziś taki deszczowy, zimny, wietrzny dzień, brrrr
Do rozgrzewającej herbatki imbirowej mam dziś dla Was pyszne ciasto z bananami. Przepis uszczknęłam od uzależnionej Shelly, która prowadzi cookies and cups. Ciacho wydało mi się interesujące ze względu na nieco inną kolejność wykonywania, a że do chlebków bananowych mam słabość, więc nie mogłam oprzeć się pokusie przetestowania przepisu Shelly.
Wypiek bardzo prosty, fajny, zrównoważony wszystkim smakował i starcza na dużą blaszkę. Warto upiec i cieszyć się bananowym smakiem kilka najbliższych dni.
Struktura ciacha jest interesująca dzięki przełożeniu 2 warstw ciasta ucieranego warstwą kruszonki, w środku ciacha powstaje wilgotna, słodka część o nieco innej, zakalcowatej strukturze. Cały wypiek długo zachowuje świeżość i nawet po 3 dniach dalej jest wilgotny i smaczny.
Wersja z musem jabłkowym jest również godna polecenia, a użycie grubo pokrojonych orzechów laskowych w kruszonce doda fajnej chupkości. Polecam!

ciasto bananowe
 ciasto bananowe

poniedziałek, 16 maja 2016

babeczki budyniowe z rabarbarem

Szybkie, małe, rabarbarowe co-nieco z doskonałą budyniową nutą, która wygładza intensywność rabarbaru. Przepis na same babeczki bazuje na recepturze Pani Doroty prowadzącej „moje wypieki”, gdzie znaleźć można niemal każdego dnia coś pysznego, zdjęcia są MEGA apetyczne, jedyny minus, to w wielu przypadkach brak źródła, ale to chyba tylko dla mnie istotna kwestia. Jakiś czas temu wzięłam udział w konkursie, gdzie do wygrania była książka Pani Doroty, którą szczęśliwym trafem udało mi się otrzymać, zaglądam czasem do niej, jest ładnie wydana i przyjemnie się ją wertuje.
Pozdrawiam Pani Dorotko i dziękuję za fajny przepis! :)

babeczki z rabarbarem
babeczki z rabarbarem


poniedziałek, 21 grudnia 2015

krajanika z Linz


ucierane ciasto z powidłami i marcepanem

Z Austriackiego Linz wywodzi się wiele świątecznych wypieków, między innymi „Linzer Torte” (dosłownie tort z Linz), przypomina wyglądem tartę z kratą zrobioną z ciasta na wierzchu. Linzer Torte musi niestety troszkę leżakować, aby smaki się przegryzły, a czas tika niebłagalnie i jakiekolwiek starania mające na celu wydłużenie jego spełzłyby według logicznego pojmowania rzeczywistości na niczym. Jest alternatywna możliwość wykonania krajanki z Linz, będącej expresową wariacją Linzer Torte.

Oto rozwiązanie dla tych, którzy lubią wypieki smaczne i szybkie a przy tym niebanalnie aromatyczne. Podczas pieczenia tego ucieranego ciasta całą kuchnię wypełni woń goździków, cynamonu, śliwek suszonych oraz marcepanu….brzmi apetycznie?
Gwarantuję, że nie tylko brzmi, ale i smakuje bardzo świątecznie, przy tym nie wymaga dużego nakładu pracy, jest podzielne i długo zachowuje świeżość.
Przepis zmodyfikowany nieco, ale podstawa wyszperana TUTAJ.

krajanka z Linz
krajanka z Linz



składniki na formę 30x20cm*:

  • 250g przesianej mąki pszennej,
  • 160g drobnego cukru,
  • 200g masła,
  • 3 jaja (białka i żółtka osobno),
  • 170g mielonych migdałów (ze skórką),
  • szczypta soli,
  • 2 Łyżki rumu lub extraktu waniliowego,
  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • 1/3 łyżeczki mielonych goździków,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 200g powideł śliwkowych,
  • 150g marcepanu,
  • ewentualnie cukier puder do oprószenia


sposób przygotowania:


Formę wyłożyć papierem do pieczenia lub natłuścić i oprószyć mąką (jak wolicie).
Piekarnik nagrzać do 170°C.

Masło utrzeć na białą puszysta masę dodając do niego stopniowo cukier oraz sól.
Pod koniec ucierania wrzucać po jednym żółtku, na koniec wsypać mielone goździki oraz rum (extrakt), wszystko dokładnie razem utrzeć.

W dużej misce wymieszać mąkę oraz mielone orzechy jak i proszek do pieczenia z cynamonem.

Ubić pianę z białek.

Utrzeć w miseczce powidła z marcepanem pozostawiając gdzieniegdzie większe kawałki marcepanu.

Do utartego masła z dodatkami wsypać w 3 turach mieszankę mąki z orzechami.
Następnie wmieszać pianę z białek unosząc ciasto szpatułką.

Dodanie piany z białek ma rozluźnić ciasto i je napowietrzyć.

Należy postępować dość szybko, gdyż proszek do pieczenia w mokrym cieście nie lubi czekać na upieczenie.

Ciasto podzielić na 3 części (tak w wyobraźni).

1/3 ciasta przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką (ø 1cm), pozostałe ciasto rozłożyć na dnie formy i delikatnie wygładzić za pomocą zamoczonej w wodzie szpatułki.

Na wyrównane ciasto wyłożyć powidła z marcepanem i rozprowadzić delikatnie szpatułką.

Na warstwę z powideł wycisnąć za pomocą rękawa cukierniczego z pozostałego ciasta kratkę (przy większych odstępach kratka będzie bardziej widoczna).

Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na środkowym poziomie 40- 50 minut, aż do suchego patyczka w suchym miejscu ciasta.

Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i odstawić do ostudzenia, wtedy ładnie wyjdzie z formy i zachowa kształt.

Oprószyć cukrem pudrem.

Przechowywać do 5 dni, niekoniecznie pod przykryciem.




krajanka z Linz
krajanka z Linz




krajanka z Linz
krajanka z Linz


*Przepis jest na formę 30x20m, ja piekłam w 2 tortownicach tym razem (23cm i 15cm), ale zwykle piekę w prostokątnej i wychodzi idealnie.

środa, 23 września 2015

szybkie ciasto z owocami i kruszonką

przepis z mojego bloga (17.05.15)

Ciasto jest ekspresowe w wykonaniu, wilgotne, bardzo długo zachowuje świeżość. Wykonanie jest banalnie proste, każdy sobie z nim poradzi, nawet dziecko, co moja córka udowodniła wielokrotnie. Sama autorka nazywa je muffinkowym i ma wiele racji z tym określeniem, gdyż robi się je w identyczny sposób, a struktura jest bardzo podobna po upieczeniu. Robiłam je już praktycznie ze wszystkimi ogólnodostępnymi owocami i za każdym razem było smaczne zarówno na ciepło jak i na zimno. Wprowadziłam nieco modyfikacji w oryginalnym przepisie, jednak po zmianach, nie mam już żadnych zastrzeżeń i mogę go śmiało polecić. Nie mogę niestety podać źródła do przepisu, gdyż nie jest mi ono znane, przepis otrzymałam od utalentowanego przyjaciela, który źródła nie pamięta, jeśli jednak autor się zgłosi chętnie edytuję treść wpisu. Polecam upiec już dziś z rabarbarem lub ulubionymi owocami.


szybkie ciasto z owocami i kruszonką



Składniki na ciasto 30cmx40cm:

  • 2,5 szklanki mąki pszennej,
  • 1,25 szklanki cukru z wanilią,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • ¼ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • ¼ łyżeczki soli,
  • 3 duże jajka,
  • 2/3 szklanki oleju słonecznikowego,
  • 1,5 szklanki maślanki lub kefiru,
  • 2 owoców pokrojonych w dużą kostkę,
  • 2 Łyżki budyniu waniliowego lub mąki ziemniaczanej

Składniki na kruszonkę z płatkami owsianymi:

  • 100g mąki,
  • 50g płatków owsianych,
  • 100g cukru brązowego,
  • 80g zimnego masła pokrojonego w kostkę,
  • 0,5 łyżeczki cynamonu,
  • szczypta drobnej soli,


Opcjonalnie:

  • 2 Łyżki cukru pudru do oprószenia
..................................................................................................................................................


Sposób wykonania ciasta:


Nagrzać piekarnik do 180°C.

Wyłożyć blaszkę papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i oprószyć mielonymi orzechami lub bułką tartą.

Wymieszać w misce mąkę z proszkiem do pieczenia, solą, sodą oraz cukrem, odstawić na bok.

Wymieszać trzepaczką lub widelcem jajka z jogurtem, dodać olej i dokładnie połączyć. Odstawić na bok.

W celu wykonania kruszonki należy wymieszać mąkę z płatkami owsianymi, solą, cynamonem i cukrem. Do wymieszanych składników suchych dorzucić pokrojone masło i rozetrzeć wszystko razem w dłoniach do otrzymania grudkowatej konsystencji.
Odstawić do lodówki.

Owoce wymieszać z budyniem waniliowym w proszku lub mąką ziemniaczaną.

Do miski z wymieszanymi składnikami suchymi wlać składniki mokre i wymieszać dość niedbale. Nie mieszać zbyt długo, aby nie prowokować powstania zakalca.

Ciasto wlać do wyłożonej papierem do pieczenia formy i wyrównać pobieżnie.

Na ciasto wyłożyć równomiernie owoce i posypać kruszonką.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 45- 55 minut aż do suchego patyczka.

Kruszonka powinna być chrupiąca a ciasto upieczone.

Po około 30 minutach wyjąc ciasto razem z papierem do pieczenia na kratownicę i oprószyć cukrem pudrem, pozostawić do całkowitego ostudzenia.
Przechowywać przykryte szczelnie.


Polecam do herbatki!


szybkie ciasto z owocami i kruszonką

szybkie ciasto z owocami i kruszonką

poniedziałek, 7 września 2015

Ciasteczka po-2-nie czekoladowe z orzechami

wpis z istniejącego bloga (08.03.15)

Zdarzyło mi się kiedyś nie zdążyć na pociąg...w Berlinie, akurat nie z mojej winy, a z winy PKP ;], czułam się bezradna i tym samym wściekła, wtedy poznałam ich smak, który w pełni opanował mój umysł na ułamek sekundy i pozwolił spojrzeć na nieprzychylność losu w bardziej obiektywny sposób. Mijały lata tęskniąc i szukając tego charakterystycznego smaku, aż własna Mama, która notabene z ciastek nigdy nie słynęła upiekła mi swoje nowe ”ulubione ciasteczka” i sprawiła mi tym ogromna radość. Bezkompromisowo stały się moimi No.1! Sadze, ze mają ogromną szansę i u Was znaleźć się na tej pozycji. Są niezawodne, szybkie i tanie. Prezentuję Wam przepis, który oczywiście zmodyfikowałam wg uznania (w oryginale występuje połączenie gorzkiej czekolady z orzechami włoskimi).




Składniki na 4 duże blaszki:



  • 250 g. masła w temperaturze pokojowej,
  • 0,5 szkl. cukru,
  • 3 Ł. brązowego cukru,
  • 1 duże jajko,
  • 1 Ł. extraktu waniliowego lub cukier waniliowy (1 op.),
  • 0,5 ł. soli
  • 2,5 szkl. mąki pszennej,
  • 0,5 ł. sody,
  • 0,5 ł. proszku do pieczenia,
  • 50 g. gorzkiej czekolady,
  • 50 g. mlecznej czekolady,
  • 50 g. białej czekolady,
  • 1/3 szkl. migdałów,
  • 1/3 szkl. orzechów laskowych,
  • 1/3 szkl. orzechów włoskich

Masło utrzeć za pomocą miksera na białą puszystą masę dodając pod koniec ubijania stopniowo wymieszane cukry.

Dalej ubijając dorzucić jajo oraz sól jak i extrakt.

W osobnym naczyniu przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia oraz sodą.
Wrzucić stopniowo do masy maślano- jajecznej i dokładnie wymieszać.

Czekolady oraz orzechy posiekać w dość duże kawałki. (0,5 cm. x 0,5 cm.).
Dorzucić do ciasta i wymieszać.

Schłodzić ciasto przez około 0,5 godziny w lodówce.

Nagrzać piekarnik do 200 °C

Po schłodzeniu odrywać z ciasta kawałki wielkości orzecha włoskiego i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach. (około 8 ciastek na blaszkę).

Ciastka spłaszczyć łyżką zamoczoną w zimnej wodzie.

Piec około 13 minut, do lekkiego zbrązowienia brzegów.

Ciastka zdejmować z blaszki i odkładać na kratownicę do całkowitego ostudzenia.


Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku na najwyższej półce w kuchni ;). 




środa, 2 września 2015

Muffiny z kawałkami czekolady- mój przepis podstawowy

 Przepis z istniejącego bloga (07.01.2015)
Nie owijając w zbędne słowa chciałabym zaprezentować Wam najbardziej podstawowy i prosty przepis umieszczony w moim sekretnym notesie, jest to przepis na muffinki z kawałkami czekolady, z którym każdy powinien sobie poradzić a przy tym doskonale smakują do gorącej herbatki w takie zimne popołudnie jak dziś. Przepis jest wynikiem wieloletnich poszukiwań i modyfikacji, więc nie jest to oryginalny przepis na Muffiny, lecz jego udoskonaloną przeze mnie formą. 
muffiny


Muffinki

12 sztuk średnich muffin: 
Przygotuj kilka składników, dwie miski (dużą i mniejszą), łyżkę, szklankę i łyżeczkę, blachę do muffinek i oczywiście papilotki. 

Składniki:

składniki suche:

  • 2 szklanki mąki,
  • 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia,
  •  0,5 łyżeczki soli,3/4 szklanki cukru do wypieków,
  • opakowanie cukru wanilinowego (najlepsza byłaby łyżka ekstraktu waniliowego)

dodatkowo: 

  • 0,5 - 0,75 szklanki groszków czekoladowych (możesz wziąć tabliczkę czekolady mlecznej lub gorzkiej i każdą kostkę podzielić na 4 części)
  • około 1/5 szklanki cukru kryształu,opcjonalnie cukier puder do oprószenia:1- 2 łyżki

składniki mokre:  

  • 2 jajka średnie+ bardzo mała szczypta soli
  • 0,5 szklanki rozpuszczonego ostudzonego masła (to będzie jakieś 100g. masła) 
  • 1 szklanka jogurtu, kefiru lub maślanki

Sposób przygotowania:

Do formy na muffinki włóż papilotki, odstaw na bok. 
Nastaw piekarnik na 180 stopni, może być z termoobiegiem, ale najlepiej grzanie góra-dół. 
Składniki suche przesiej przez sitko do większej miski aby je połączyć i nieco napowietrzyć, wsyp groszki czekoladowe i wymieszaj, odstaw na bok. 
Do mniejszej miski wbij jajka i małą szczyptę soli, roztrzep np. widelcem, dolej jogurt lub kefir czy maślankę, wymieszaj, dolej rozpuszczone, ale chłodne masło, wymieszaj dokładnie. 
Wlej do suchych składników mokre i energicznie i szybko połącz, powinny tylko powstać grudki. Nie mieszaj zbyt długo, chyba, że masz ochotę na twarde niewyrośnięte bobki zamiast pysznych, puszystych muffinek z kawałkami czekolady.  
Włóż do każdej papilotki przy pomocy 2 łyżek lub łyżki do lodów ciasta do 3/4 wysokości papilotki.
Każdą muffinkę posyp szczypta cukru. 
Wstaw blachę na środkowy poziom piekarnika i piecz od 21-25 minut, w zależności od Twojego piekarnika, z góry powinny się lekko zarumienić (nie zbrązowieć).
Gdy stwierdzisz, że muffinki już pachną znakomicie, z góry będą lekko chrupiące, a wewnątrz mięciutkie, to wyjmij blachę z muffinkami i odstaw na około 3-5 minut. 
W międzyczasie możesz sobie zrobić herbatkę lub kawusię. Oprósz cukrem pudrem, wyjmij delikatnie z formy i odstaw na kratkę, aby wystygły, dzięki temu nie będą mokre od spodu. Oprószyłam swoje muffinki cukrem pudrem, co również możecie zrobić. Usiądź wygodnie i rozkoszuj się tymi cudownymi czasoumilaczami :).
null

null

* Aby sprawdzić, czy ciasto jest upieczone możesz wbić w środek najbardziej wysuniętej muffinki wykałaczkę lub patyczek od szaszłyka, jeżeli na patyczku nie pozostanie mokre ciasto będzie to oznaczało, że muffinki są upieczone.

DRUKUJ PRZEPIS