Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierniczki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierniczki. Pokaż wszystkie posty

środa, 14 grudnia 2016

Marcepanowe (migdałowe) ELIZY


O mojej słabości do eliz nie muszę chyba pisać już ani słowa. W zeszłym roku byliśmy na Weinachtsmarkcie w Norymberdze i miałam okazję przekonać się, jak powinny smakować prawdziwe Elizy, według tej pamięci kubków smakowych sporządziłam również następujący przepis. Oryginalne Elizy migdałowe pokrywa jedynie cienka warstwa lukru oraz obrane migdały. W tym roku jest to mój  przepis na elizy No.1 :) Polecam serdecznie do przetestowania, uważam, że przepis bardzo na to zasługuje i nie będziecie zawiedzeni.

ELIZY marcepanowe
ELIZY marcepanowe


piątek, 22 stycznia 2016

różowe Danielki - pierniczki w czekoladzie


Wiem, że karnawał, wiem, że pączki, faworki i wszystko co tłuste i niezdrowe, wiem, wiem....ale właściwie...dlaczego nie różowe jelonki? :)

Różowe Danielki przygotowałam oczywiście dla Daniela, miały być różowe i miały być smaczne. Jako podstawy użyłam przepisu na swoje piernikowe gwiazdki. Różową polewę zakupiłam specjalnie do tego celu, jest to czekolada z barwnikiem spożywczym (buraczanym), do kupienia bez problemu przez internet.
Mi się Danielki podobają, nie da się przeoczyć, że są różowe, przy okazji to taki wiosenny akcent w zimowej scenerii :).

Przepis na ciasto z wykonaniem jest TUTAJ a wystarczyło 200g polewy na wszystkie jelonki. Użyłam różowo- białej posypki do ozdobienia kuperków.



pierniczki w czekoladzie
pierniczki w czekoladzie



pierniczki w czekoladzie
pierniczki w czekoladzie


pierniczki w czekoladzie
pierniczki w czekoladzie


pierniczki w czekoladzie
pierniczki w czekoladzie


pierniczki w czekoladzie
pierniczki w czekoladzie


pierniczki w czekoladzie
pierniczki w czekoladzie


pierniki w czekoladzie
pierniki w czekoladzie


pierniki w czekoladzie
pierniki w czekoladzie


czwartek, 17 grudnia 2015

Lebkuchen- miękkie okrągłe pierniczki na opłatkach


Szperając w sieci, w poszukiwaniu nowych smakowitych przepisów czasem trafi się jakaś wyjątkowa perełka. Przedstawiony przepis na Lekuchen znam już od jakiegoś czasu, jednak gdzieś mi się zawieruszył i ogromnie się cieszę, że odnalazłam go na blogu Ewy, gdzie znajdziecie również inne smakowite przepisy oraz piękne zdjęcia :).
Lebkuchen z poniższego przepisu pięknie wyrastają, są mięciutkie i aromatyczne, no może nie tak aromatyczne jak Elizy (Norymberskie), ale delikatniejsze, więc będą doskonałe dla mniejszych łasuchów o słabych ząbkach.
Największym ich atutem jest szybkość ich wykonania, gdyż nie muszą leżakować ani schnąć przed upieczeniem.

Lebkuchen
Lebkuche



składniki na około 30 sporych pierniczków:

  • 250 g mąki,
  • 85 g mielonych migdałów,
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu,
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru,
  • szczypta mielonych goździków,
  • szczypta mielonej gałki muszkatołowej,
  • szczypta pieprzu,
  • 1/2 łyżeczki sody,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 200 ml miodu (300 g),
  • 85 g masła,
  • skórka starta z 1 BIO cytryny,
  • 3 Łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej,
  • 3 Łyżki kandyzowanej skórki cytrynowej,
  • 30 opłatków o średnicy 70mm (mogą być suche wafle),

sposób przygotowania:

W garnuszku umieścić miód oraz masło i podgrzewając na niewielkiej mocy palnika doprowadzić do rozpuszczenia oraz połączenia.


W misie miksera wymieszać mąkę z mielonymi migdałami, cynamonem, imbirem, sodą, proszkiem do pieczenia, goździkami oraz solą.
Skórkę cytrynową razem z kandyzowanymi skórkami zmiksować krótko pulsacyjnie w malakserze lub drobno posiekać.


Zawartość garnuszka przestudzić.
Przestudzoną zawartość garnuszka wlać do mieszanki składników suchych, dosypać skórki owoców i dobrze wszystko razem wymieszać, najlepiej za pomocą robota kuchennego z hakiem.
Masę przykryć folią spożywczą i odstawić do całkowitego ostudzenia.
Przykryć papierem do pieczenia dwie blaszki, rozłożyć na papierze opłatki.
Aby opłatki się nie przesuwały, można je bardzo delikatnie maznąć masłem.
Nagrzać piekarnik do 175°C.
Z ciasta uformować 30 kulek, które należy poukładać na opłatkach i spłaszczyć za pomocą ręki zamoczonej w zimnej wodzie.
Pierniczki bardzo rosną, więc nie musi ciasto dochodzić do samego brzegu.
Blaszki z pierniczkami wstawiać do nagrzanego piekarnika i piec około 15 minut (nie przedłużać- zrobią się twarde). Upieczone pierniczki przestudzić na blaszce.
Przestudzone zdjąć na kratownicę i pozostawić do całkowitego ostudzenia przed lukrowaniem.






składniki na lukier:
  • 100g- 125g przesianego cukru pudru,
  • około 1/4 szklanki gorącej wody,
  • kilka kropel soku z cytryny,

przygotowanie lukru:

Do przesianego cukru pudru (100g) wlać część gorącej wody oraz sok z cytryny.
Dokładnie wymieszać, w miarę potrzeby dodawać wody lub cukru pudru.
Powinna powstać masa gęstości jogurtu, cukier puder powinien się rozpuścić w wodzie.


Ostudzone pierniczki lukrować i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.


Przechowywać w szczelnej puszce do 3 tygodni.



Lebkuchen
Lebkuchen

Lebkuchen
Lebkuchen

Lebkuchen
Lebkuchen








niedziela, 13 grudnia 2015

piernikowe gwiazdki- idealne na choinkę

Od kiedy pamiętam, piekłam z mamą ciasteczka przed świętami, był to ten magiczny moment, w którym było COŚ wyjątkowego, z roku na rok, właśnie wtedy czułam, że jest jakoś inaczej...wynioślej. Z czasem w tę tradycję została wciągnięta moja córka, która również po pewnym czasie nie wyobrażała sobie zimy bez tych kilku chwil, obecnie dołączył również mój synek.

W życiu należy wciąż wąchać swój ser, więc za jego zapachem zawędrowałam w zupełnie inne krajobrazy...daleko od rodzinnego domu, ale to właśnie to pieczenie ciasteczek sprawia, że mogę się na chwilę poczuć znów jak w domu, choć bez mamy...staram się swoim dzieciom przekazać tę szczyptę magii, którą noszę w sercu. mam nadzieje, że mi się uda.

Dzisiejszy przepis jest przepełniony sentymentem i bardzo osobisty, dzielę się nim z Wami, mając nadzieję, że rozgrzeje również Wasze serca na chwilkę. Żadne tam wyszukane pierniki,ot takie bardzo expresowe i doskonałe do dekorowania oraz przyozdabiania gałązek pachnącego świerka.




składniki na 2 blaszki gwiazdek:

  • 200g miodu,
  • 100g cukru,
  • 50g masła,
  • szczypta soli,
  • 1 Łyżka przyprawy do piernika,
  • 1/3 łyżeczki mielonych goździków,
  • 1/2 łyżeczki cynamonu,
  • jajo,
  • 250g mąki pszennej,
  • 150g mąki żytniej,
  • 1 Łyżka kakao,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,







sposób przygotowania:

W garnuszku rozpuścić miód oraz cukier wraz z masłem na niewielkiej mocy palnika. Do mieszaniny wsypać przyprawę do piernika, sól, goździki oraz cynamon i wymieszać. Odstawić do ostudzenia.

W misce wymieszać mąki z proszkiem do pieczenia oray kakao.

Do miski z mąka wlać ostudzoną mieszaninę i wbić jajo.
(Uwaga, aby mieszanina miodowa nie była za ciepła- jajo może się ściąć i klapa).

Wszystkie składniki dokładnie wygnieść na jednolita gładką masę.

Przykryć folią spożywczą i odstawić na 2 godzinki do wzmocnienia.

Przygotować 2 blaszki przykrywając je papierem do pieczenia.

Nagrzać piekarnik do 175°C.

Oderwać z kuli ciasta 1/2 całości i rozwałkować między dwoma płatami papieru do pieczenia ( i listewkami jeśli dysponujecie) na grubość około 5- 7 mm. Jeżeli ciasto się mocno klei, co jest raczej mało prawdopodobne, można oprószyć je delikatnie mąką.

Z płatu ciasta wykrawać gwiazdki, lub inne dowolne kształty i układać na blaszce przykrytej papierem do pieczenia. Pierniczki nie rosną zbyt mocno.

Za pomocą słomki wykonać otworki- do przewleczenia sznureczka.

Blaszki z ciastkami wstawiać do nagrzanego piekarnika i piec 15- 18 minut.

Upieczone pierniczki wyjąć wraz z blachą z piekarnika i odstawić do całkowitego ostudzenia.










składniki na lukier do pierniczków:
  • 1 białko (jajko musi być doskonale wyparzone i bardzo dokładnie wyszorowane),
  • 100 -200 g cukru pudru,
  • sok z 1/3 cytryny,

przygotowanie lukru do pierniczków:

Białko przetrzeć przez sitko, cukier puder przesiać do białka, wlać sok z cytryny i ucierać około 10 minut, aż lukier zrobi się lśniący i gęsty.
Cukier puder musi być dobrze rozpuszczony, nie należy ubijać, gdyż wytworzą się niepotrzebne pęcherzyki powietrza.

Konsystencja musi być na tyle gęsta, aby kształt wylany z lukru rozlewał się w niewielkim stopniu. Jeżeli dojdziecie do wniosku, że lukier jest zbyt płynny, dodajcie przesianego cukru pudru, jeśli stwierdzicie, że jest za gęsty- dodajcie kilka kropel soku z cytryny.
Lukier przygotowany w powyższy sposób jest bialutki i ładnie zachowuje kształt.

Gotowy lukier należy przełożyć do jednorazowego rękawa cukierniczego, tutki zrobionej z papieru do pieczenia lub w ostateczności czystego woreczka strunowego.

Można sobie pomóc wkładając rękaw/woreczek do wysokiej szklanki i wywijając brzegi woreczka na zewnątrz, do tak przygotowanego woreczka z łatwością nałożymy lukier.

Woreczek z lukrem należy dobrze wygnieść, usnąć nadmiar powietrza i związać wylot.

Z woreczka należy uciąć malusieńki róg i dostosować jego wielkość do zaplanowanego sposobu dekorowania. Lepiej przyciąć mniej niż więcej.

Zanim zaczniecie dekorować swoje pierniczki, zróbcie kilka kresek i wzorów na niepotrzebnym kawałku papieru lub talerzu, aby rozgrzać rękę.

Dekorujemy całkowicie ostygnięte pierniczki, które po nałożeniu lukru należy odłożyć w bezpieczne miejsce na kilka godzin, aż całkowicie stwardnieje dekoracja.

Pierniczki przygotowane w ten sposób i zapakowane w celofan mogą być miłym upominkiem.


Zapraszam do małej świątecznej galeryjki :).





pierniczki



pierniczki
pierniczki

pierniczki
pierniczki

pierniczki
pierniczki

pierniczki
pierniczki

pierniczki
pierniczki

pierniczki
pierniczki

back stage
backstage ;)

z pozostałego lukru można wykonać expresowe dekoracje

kilka szybkich maźnięć, 12h spokoju i gotowe





czwartek, 3 grudnia 2015

Biberle* z pistacjami


pierniczki bardzo marcepanowe z pistacjami

To mój faworyt!
Odkryłam je kilka dni temu i byłam pewna, że staną się moim hitem, nie myliłam się, są idealne, ciężko się od nich oderwać.
Biberle, to klasyk ze Szwaicarii, intensywnie pachnący cytryną marcepan ukryty pod cieniutką piernikową warstwą, a to wszystko przykryte niczym śnieżne szczyty alp lukrem cytrynowym, który jak nic innego według mnie pasuje do pistacji.
Są to istne biodroposzerzacze, nie da się poprzestać na jednym, żeby nie było, że nie ostrzegałam ;).
Nie są skomplikowane w wykonaniu, tak tylko może się wydawać, więc bez obaw możecie się zabrać za ich wykonanie.

biberle
biberle


składniki na 40sztuk:
  • 150g miodu,
  • 75g cukru,
  • 30g masła,
  • 1 jajo,
  • 1 łyżeczka kakao,
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika,
  • 220g mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1 cytryna BIO,
  • 300g surowej masy marcepanowej,
  • 75g cukru pudru,
  • 75g cukru pudru (tak, mają być 2 razy),
  • sok z połowy cytryny,
  • pistacje do posypania,



sposób przygotowania:

Miód, cukier oraz masło rozpuścić przy niewielkiej mocy palnika w małym rondelku. Gdy kryształki cukru się rozpuszczą, zdjąć z ognia i odstawić do przestudzenia.

Do przestudzonej masy wsypać przyprawę oraz kakao, dobrze wymieszać.

Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia.

Do miski z mąką wlać przestudzoną masę miodową oraz wbić żółtko.

Zagnieść składniki do jednolitej masy, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na przynajmniej 1 godzinę.

W czasie, gdy ciasto się chłodzi spażyć i wyszorować cytrynę, wytrzeć do sucha i zetrzeć z niej skórkę (bez białego albedo!).
Skórkę z cytryny, sok z połowy cytryny oraz 75g cukru pudru utrzeć na jednolitą masę z marcepanem.
Uformować wałek i zawinięty w folię włożyć do lodówki do schłodzenia.

Po chłodzeniu rozwałkować 1/4 ciasta na oprószoną mąką stolnicy lub między dwoma płatami papieru do pieczenia na prostokąt o wymiarach 8 x24 cm.

Posmarować tuż przed dalszym etapem prostokąt białkiem (za pomocą pędzelka).

Z masy marcepanowej odjąć 1/4, którą należy uformować w wałek o długości 24 cm.

Wałek należy ułożyć wzdłuż prostokąta i zrolować razem z ciastem lekko dociskając podczas toczenia.

Wałek gotowego ciasta należy odłożyć zawinięty w folię spożywczą na około godzinę do lodówki.

Po chłodzenia przygotować blaszki, przykryć je papierem do pieczenia oraz nagrzać piekarnik do 200°C.

Wałki z ciasta wyjąć z lodówki i za pomocą ostrego noża pokroić każdy na 40 części, które należy ułożyć na blaszkach przykrytych papierem do pieczenia (marcepanem do góry). Można uformować stożki.

Piec 15- 20 minut do lekkiego zbrązowienia.

Upieczone Biberle wyjąć razem z blachą z piekarnika i odłożyć do ostudzenia.


przygotowanie lukru:

W filiżance należy rozetrzeć 75g cukru pudru z sokiem z połowy cytryny, jeśli lukier będzie wydawał się zbyt rzadki należy dodać cukru pudru, jeśli zbyt gęsty, należy dodać soku z cytryny.

Ostudzone Biberle polukrować i posypać posiekanymi pistacjami.

Odłożyć do całkowitego wyschnięcia lukru i gotowe!

Jeśli nie macie ochoty robić własnych Biberle, możecie oczywiście odwiedzić któryś z Weihnachtsmarktów w Alpach, atmosfera bardzo miła a i grzane wino baaardzo rozgrzewające ;).


biberle
biberle

biberle
biberle

biberle
biberle

biberle
biberle


biberle
biberle


biberle
biberle



*przepis pochodzi STĄD



DRUKUJ PRZEPIS