Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tarta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tarta. Pokaż wszystkie posty

sobota, 1 lipca 2017

tarta porzeczkowa z białą czekoladą


Piękna pogoda sprzyja porzeczkom, gałązki uginają się od ich liczebności, ale na ich wykorzystanie na szczęście nie brakuje pomysłów.
Dzisiejsza tarta powstała spontanicznie ze składników, które aktualnie wymagały spożycia.


Nie mogłam się oprzeć pokusie zrobienia zdjęcia- porzeczki w blasku zachodzącego słońca wyglądały jak maleńkie szklane murmelki.

Spód na tartę wykonany jest z podstawowego ciasta kruchego, a nadzienie, to bardzo nieskomplikowany mix mascarpone oraz białej czekolady. Wszystko byłoby dość ciężkie i przesłodzone, gdyby nie porzeczki, które dzięki swej kwaskowatości przełamują słodycz, tworząc zrównoważoną całość-różne faktury uprzyjemniają dodatkowo degustację.


Kilka składników i niewiele pracy, a efekt zasłodzi na kilka godzin życie:)



tarta porzeczkowa



sobota, 1 października 2016

Pumpkin pie z kajmakiem pod kremową czapą


Przy szarlotkach i plackach ze śliwkami nie może zabraknąć jesienią wypieków z dynią.
W tym roku nie mogłam się już doczekać smaku tradycyjnego pumpkin paj, gdy jednak byłam w trakcie łączenia poszczególnych składników nadzienia, uświadomiłam sobie, że zapomniałam kupić słodzone mleczko skondensowane. Czym prędzej poprosiłam córkę, aby wyskoczyła je kupić, pozostało 15 minut do zamknięcia sklepu. Jako dobre dziecko, które również chętnie by zjadło kawałek dyniowego placka pobiegła do sklepu.
Wróciła dumnie niosąc przed sobą puszkę...kajmaku :/.

Nie było już szans na wymianę, sklepy zamknięte, dynia zaczyna ciemnieć, no nic- trzeba eksperymentować.

Tak właśnie powstał przepis na niniejszy placek, trochę przez przypadek, ale to już nie pierwszy raz, gdy w historii ludzkości dochodzi do wynalezienia czegoś fajngo przez przypadek. No, ok, nie jest to może aż TAK przełomowy wynalazek, ale może ktoś z Was akurat znajdzie się w podobnej sytuacji i teraz już będzie wiedział, że z kajmakiem również wyjdzie całkiem smaczne ciacho ;).
Swoją drogą, przecież kajmak robi się przez długie gotowanie mleczka skondensowanego, więc smak nie jest wcale tak odległy.


ciasto z dynią i kajmakiem
ciasto z dynią i kajmakiem




sobota, 2 lipca 2016

tarta z truskawkami, marcepanem i bezową czapą


Przepis na szybkie ciasto na tartę Aurélie przypadł mi sowicie do gustu i obecnie jest moim No.1!
Pozwoliłam sobie tym razem odrobinkę go przerobić, może nie sam przepis, a metodę przygotowania, co pozwoliło na uzyskanie cieniutkiego i kruchutkiego spodu do tarty.

Czerwiec – miesiąc truskawek dobiegł końca, ukoronowałam więc królową owoców bezową czapą, która cudnie się prezentowała przed suszeniem,skrywając truskawkowo - marcepanowe wnętrze.
Tarta bardzo słodka, z kwaskowatymi porzeczkami mogłaby chyba nawet być jeszcze lepsza, ale mimo to niczego sobie, a przy tym jak fajnie się prezentuje :). dla fanów truskawek, bezy i marcepanu takich jak ja będzie w sam raz ;).


trata
trata

poniedziałek, 27 czerwca 2016

tarta truskawkowo- migdałowa z Créme patissiére


Ze wszystkich letnich ciast najbardziej z TĄ porą roku kojarzy mi się właśnie TA tarta. Przepis odnalazłam na blogu kulinarnym francuski Aurélie Bastian, która z ziemi niemieckiej prowadzi swój blog: franzoesischkochen.de.
Przepis wydawał się tak wspaniale prosty i zachęcający, że postanowiłam go przy pierwszej lepszej okazji przetestować. Ciasto nie wymaga chłodzenia, a mimo to jest idealnie kruche, waniliowy Créme Patissiére smakuje dokładnie tak jak pamiętam z francuskiej cukierni, połączenie klasyczne i piękne w smaku.
Polecam zwłaszcza teraz, gdy truskawki są słodkie i pełne słonecznego smaku!

tarta
tarta

czwartek, 12 maja 2016

Tarta z bananami, bitą śmietaną i czekoladą

Nie potrafię śpiewać, ba! Nikt chyba tak nie fałszuje jak ja, w związku z tym nie śpiewam, przynajmniej JUŻ nie śpiewam i śpiewać z wyjątkiem kołysanek już raczej nie będę. Wiem natomiast co-nieco o pieczeniu i przepis na dzisiejszą tartę jest substytutem pieśni, której świat nie chciałby słuchać z moich ust.
Proszę, oto dla Was wszystkich tam na zewnątrz przepis na tartę, która u mnie powoduje szybsze bicie serca, uwielbiam połączenie kruchego ciasta z bananami, bitą śmietaną i czekoladą, taką pyszną, intensywną, prawdziwą czekolada o głębokim aromacie.
Jeżeli byliście w stanie zrozumieć moją zawiłą wypowiedź, to tym bardziej będziecie w stanie wykonać również to nieskomplikowane ciasto ;).

Kolejne połączenie smaków, tekstur i temperatur, nie wymagające szczegółowego opisu, składniki same w sobie są pyszne, a razem...tworzą spójną symfonię błogiego uniesienia.

tarta z bananami
tarta z bananami

sobota, 30 kwietnia 2016

słodko- słona tarta z masłem orzechowym


Tarta nie dla każdego, ale dla każdego miłośnika masła orzechowego. Mi bardzo smakowała, ponieważ przepadam za połączeniem smaku czekolady z orzechami i solą. Jeśli lubicie słone paluszki oblane czekoladą, to ta tarta będzie prawdopodobnie również Wam smakowała.
Wykonanie jest proste i jeśli użyjecie gotowego masła orzechowego, to znacznie skróci czas wykonywania. Masło orzechowe można również wykonać samemu poprzez zmielenie na jednolitą masę podprażonych orzeszków ziemnych z solą morską (tylko tyle!).

...a jeśli podobają Wam się cottonowe lampki w tle, to odsyłam Was do” bez-metki ", które to przysłało mi jeszcze w Grudniu tą ciekawą dekorację.

tarta z masłem orzechowym
tarta z masłem orzechowym

czwartek, 8 października 2015

krucha tarta z owocami (porzeczkowo- orzechowa)


(tarta bezowa z czerwoną porzeczką)

cytuję Edwarda Gee:
...tarta bezowa z czerwoną porzeczką jest klasycznym ciastem pieczonym latem w rejonie Europy Środkowej. Wtedy dojrzewają te wspaniałe, intensywne w smaku owoce, których intensywny, kwaśnawy smak nadaje temu ciastu niepowtarzalnego charakteru. W tym wypadku aromat porzeczek podkreśla jeszcze nuta orzechów laskowych.”

Nic dodać, nic ująć :), choć nie spotkałam się z tym ciastem wcześniej, a przecież pochodzę z tej „okolicy”.
Przepis na wypełnienie tarty inspirowany jest przepisem na tartę bezową z czerwoną porzeczką autorstwa wytrawnego kucharza...Edwarda Gee z książki: ”Wypieki, najlepsze przepisy z całego świata” (książka niestety pełna błędów), spód do tarty podmieniłam na swój obecnie ulubiony, dobrze Wam znany z poprzednich przepisów----->TUTAJ.

Jedno z tych ciast, które nie wygląda, a smakuje zaskakująco dobrze.


Mrożone owoce również będą doskonałe, a także jeżyny i żurawina zamiast porzeczek!

tarta krucha



składniki na słodkie ciasto na tartę (pâte sucrée):

o średnicy do 23 cm
  • 150g mąki pszennej,
  • 1/3 łyżeczki soli,
  • 3 Łyżki stołowe drobnego cukru,
  • 2 duże żółtka rozkłócone z 1 łyżeczką zimnej wody,
  • ½ łyżeczki esencji waniliowej,
  • 115g pokrojonego w kostkę zimnego masła.


składniki na wypełnienie:

  • 330g odszypułkowanych czerwonych porzeczek,
  • 20g cukru,
  • 3 białka,
  • 90g cukru pudru,
  • 90g mielonych orzechów laskowych,

opcjonalnie:

  • cukier puder do oprószenia

sposób przygotowania ciasta:

Do miski wsypać mąkę oraz sól, zrobić wgłębienie.

Do wgłębienia wsypać cukier, żółtka, esencję, wymieszać pobieżnie widelcem.
Dorzucić masło i szybko wymieszać opuszkami palców ze wszystkimi składnikami przecierając rzez dłonie.
Zagnieść gładkie ciasto, starając się jak najmniej dotykać go dłońmi i ukształtować dysk, który należy owinięty w folię spożywczą wstawić do lodówki.
Ciasto należy schładzać przez przynajmniej 30 minut.
Przygotować formę do tarty o średnicy do 23 cm(polecam z wyciąganym szklanym dnem) smarując ją cienko masłem i oprószając drobną mąką.
Jeżeli leżało dłużej niż godzinę w lodówce należy przed wałkowaniem odłożyć je na 10 minut do „odpoczęcia” w temperaturze pokojowej.
Aby rozwałkować ciasto należy je wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę (najlepiej zimny blat marmurowy) i oprószonym mąką wałkiem rolować od środka do zewnątrz przekręcając placek o 45°, aż powstanie koło równej grubości o średnicy około 30 cm.

W trakcie wałkowania unikać dotykania ciasta palcami.
Placek należy delikatnie nawinąć na oprószony wałek i odwinąć na formie do tarty.
Z nadmiaru ciasta zrobić kulkę i nią dociskać placek do dna i krawędzi formy.
Pozostawić ciasto, które wystawało poza brzeg formy, przyciąć tylko tyle, aby nie odtykało blachy do pieczenia.
Wstawić do lodówki na 15 minut.
Nagrzać piekarnik do 180°C z blacha do pieczenia na środkowym poziomie.
Ciasto wyjąć z lodówki, nakłuć wielokrotnie widelcem i wyłożyć papierem do pieczenia, obciążyć kulkami ceramicznymi, sucha fasolą, ryżem, grochem, tym czym akurat dysponujemy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na ślepo przez 10- 15 minut, pilnując, aby brzegi za mocno nie zbrązowiały. W razie potrzeby obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia.
Gdy brzegi się usztywnią można ostrożnie zdjąć arkusz papieru do pieczenia z obciążeniem i wstawić ponownie spód do tarty do piekarnika.
Piec kolejne 5- 7 minut, aż brzegi zaczną odchodzić same od formy.
Wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia.

sposób przygotowania wypełnienia:


Nagrzać piekarnik do 160°C.

Odszypułkowane, czyste, suche porzeczki przekładamy do dużej miski, dodajemy 20g cukru, 90g orzechów laskowych i delikatnie mieszamy.

Białka należy ubić do otrzymania kremowej konsystencji, a następnie rozpocząć dodawanie łyżeczka po łyżeczce cukier puder, aż do całkowitego zużycia.

Piana powinna być sztywna, cukier powinien się całkowicie rozpuścić.

Do mieszanki porzeczek i orzechów dodać w 3 turach ubite białka i delikatnie, połowicznie wymieszać.

Mieszankę należy przełożyć bezzwłocznie na wystudzony spód od tarty, wyrównać i wstawić na środkowy poziom piekarnika.

Piec około 45- 60 minut.

Tartę można wyjąć z formy po całkowitym wystudzeniu i oprószyć cukrem pudrem.

krucha tarta


ciasto kruche


ciasto kruche z owocami


tarta z owocami

Francja od kuchni - konkurs!

DRUKUJ PRZEPIS