Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto ucierane. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto ucierane. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 3 listopada 2015

Luisiana crunch cake

Przepadam z przepisami na wypieki z różnych stron Świat, uwielbiam je odkrywać, smakować tradycyjnych smaków z regionów, których może nigdy nie odwiedzę, daje mi to okazję na doznanie danego miejsca za pomocą zmysłu smaku. Dziś chciałabym zabrać Was w podróż do LUISIANY!
„Luisiana crunch cake” jest klasykiem (podobno), wiórki kokosowe dają ten „crunch”. Z mojej perspektywy jest to pyszne, słodkie ciasto ucierane z kokosem i wiórkami kokosowymi, jest BAAARDZO słodkie, dla mnie aż zanadto, a lubię słodkie. Najlepiej komponuje się z filiżanką kawy lub gorzkiej herbaty. Przepis pochodzi od „Little Spice Jar”, przetłumaczyłam go na nasze Europejskie jednostki miary.
Zapraszam na wycieczkę w kierunku bagnistych terenów Luisiany :).


luisiana crunch cake




składniki na okrągłą formę z kominem:

  • ¼ szklanki drobnego cukru,
  • ¼ szklanki słodzonych grubo tartych płatków kokosowych,
  • 390g mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 227g masła
  • 1/3 łyżeczki soli,
  • 350g drobnego cukru,
  • 4 duże jajka w temperaturze pokojowej,
  • 60g jogurtu greckiego,
  • 1 Łyżka extraktu waniliowego,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 220g maślanki


składniki na gęstą cukrową polewę:



  • 250g cukru pudru,
  • 4 Łyżki masła (rozpuszczonego)
  • 3 Łyżki mleka skondensowanego,
  • ½ Łyżki extraktu waniliowego,
  • 2 Łyżki soku z cytryny

ponadto:



  • prażone wiórki kokosowe
  • masło do formy



sposób przyrządzenia ciasta:



Formę wysmarować cienko masłem, wysypać ¼ szklanki drobnego cukru, na to równomiernie rozłożyć grubsze wiórki kokosowe.

Nagrzać piekarnik do 175°C.

W średniej misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i solą. Odstawić.

Masło utrzeć z cukrem na białą puszysta masę. Wrzucić kolejno po jednym jajku, dodając następne dopiero po dokładnym zmiksowaniu poprzedniego.

Dodać do zmiksowanego masła jogurt grecki, extrakt waniliowy i sok cytrynowy.

Do mixu maślano- jajecznego dodać mieszankę mączna w 3 turach na zmianę z maślanką, zaczynając i kończąc mąką. Nie miksować na zapas. Po dodaniu ostatniej porcji mąki mieszać szpatułką.

Przelej ciasto do formy, upewnij się, że jest rozłożone równo.

Wstaw do nagrzanego piekarnika na dolnym poziomie i piecz 40- 60 minut, do suchego patyczka.

Upieczone ciasto wyjmij z piekarnika i odstaw w formie do ostudzenia na około 20 minut. W tym czasie zajmij się przygotowaniem lukru.
Po lekkim przestudzeniu przeciągnij delikatnie nożem wzdłuż wewnętrznej części formy (radzę jednak użyć czegoś, co nie porysuje formy) upewniając się przy tym, że nic nie przywarło do formy.
Przyłóż talerz/paterę do dna formy i szybkim ruchem przytrzymując jednocześnie formę odwróć ją do góry nogami, tak, żeby ciasto znalazło się na środku talerza/patery.
Jeszcze ciepłe ciasto pokryj z wierzchu lukrem przygotowanym według przepisu niżej, lukier jest gęsty, należy go rozsmarować nożem lub szpachelką. Posypać jeszcze klejący lukier prażonymi wiórkami kokosa.
Poczekać aż lukier nieco stężeje (około 20 min)

Można podawać ciepłe, 

Bon Appetit :)!

sposób przygotowania sweet and tangy glaze:



Bardzo prosto !

Wymieszać dokładnie wszystkie składniki na polewę, najlepiej za pomocą mieszadła do ucierania. Gotowa polewa jest gęsta i jednolita.



ciasto z luizjany

luizjana crunch cake

luizjana crunch cake


środa, 28 października 2015

babka z dynią i nietoperkiem

Coś ostatnio mam za dużo żab na stole, a każda wydaje się być tłusta, mimo to, ciągnie mnie do pieczenia i każdą ostatnią chwilkę staram się mu poświęcić.

Zostało mi troszkę puree z dyni i szukałam dla niego zastosowania, oczywiście szybko znalazłam. Przypomniał mi się przepis, z którego korzystałam piekąc babkę wielkanocną (ze strony "moje wypieki"), troszeczkę go unowocześniłam i dostosowałam do obecnie panującej aury. Użyłam wykrawacza w kształcie nietoperka, trochę żałuję, ponieważ gdzieniegdzie nietoperek troszkę za mocno „szybuje”, dziś użyłabym kształtu dyni, czy czegoś mniej ażurowego. Przepis jest prosty, ciasto smaczne, długo zachowuje świeżość, wszystkim smakowało.

babka z dynią




składniki na ciasto pomarańczowe:
  • 200g masła,
  • 200g drobnego cukru,
  • 4 duże jaja,
  • 250g mąki pszennej,
  • 60g mąki ziemniaczanej,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 70g puree z dyni,
  • pomarańczowy barwnik spożywczy,

składniki na ciasto kakaowe:
  • 200g masła,
  • 200g drobnego cukru,
  • 4 jaja,
  • 250g mąki pszennej,
  • 50g kakao,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanili,
  • 2 Łyżki mleka,

polewa:
  • 200g ciemnej czekolady,
  • 20g oleju neutralnego,
  • posypka cukrowa,






sposób przygotowania nietoperków z pomarańczowego ciasta:

Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia (22,5x8,5).

Piekarnik nagrzać do 160°C.

Masło utrzeć na białą puszystą masę z cukrem.

Dodawać kolejno po jajku cały czas ucierając, jeśli się zacznie ważyć można dodać Łyżkę mąki pobranej z przewidzianej dawki.
Wmieszać puree z dyni oraz barwik, nie podałam ilości, ponieważ na rynku dostępne są różne barwniki i odmiennej sile barwienia, musicie sami ocenić na jakim odcieniu Wam zależy dodając po bardzo niewielkiej szczypcie.

Mąkę pszenną oraz ziemniaczaną przesiać z proszkiem do pieczenia.

Wmieszać delikatnie mieszankę mąk do ubitego białego kremu maślano- jajecznego.

Ciasto przełożyć do keksówki i wyrównać.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 50 minut, po czym zrobić próbę patyczkową.

Upieczone ciasto odstawić do całkowitego ostudzenia.

Ostudzone ciasto pokroić w plasterki o grubości wybranego wykrawacza, z plasterków powycinać kształty wykrawaczem, odłożyć (patrz zdjęcia).
Pozostanie sporo ścinek, można z nich zrobić cake- pops lub użyć do innego ciasta- w najbliższych dniach podam przepis.

przygotowanie kakaowego ciasta:

Wyłożyć keksówkę papierem do pieczenia i nagrzać piekarnik, jak poprzednio.

Utrzeć masło z cukrem.

Gdy masło będzie bialutkie i puchowe można zacząć wbijać jajka jedno po drugim cały czas ubijając.

Wmiksować ekstrakt.

Mąkę przesiać z kakao i proszkiem do pieczenia.

Połączyć mąkę z ubitymi składnikami dodając również stopniowo mleko.

1/3 ciasta wyłożyć dno keksówki, na nim poukładać wycięte kształty, tak aby przylegały do siebie (załączyłam zdjęcie).

Całość pokryć pozostałym ciastem i wstawić do piekarnika.

Piec około 50 minut.

Upieczone ciasto wyjąć do wystudzenia.


przygotowanie polewy:
Rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej, pod koniec dokładnie wymieszać z olejem.

Pokryć ciasto polewą i udekorować posypką.

Gotowe!



babka z dynią


babka z nietoperkiem


babka


babka

Halloween

piątek, 11 września 2015

Ucierane ciasto orzechowe ze śliwkami

przepis z istniejącego bloga (22.03.15)

..., pogoda jakaś się zrobiła smętna i czuję, że lepiej jeszcze chwilę zostać w ciepłej kuchni przy piecyku. Zatęskniłam za iście jesiennym, ale troszkę podkręconym plackiem, ciastem,...jak kto woli, w każdym razie gorąco polecam, ponieważ wypiek jest wyjątkowo pyszny. Zastosowanie połączenia orzechów laskowych oraz rumu skutkuje przyjemnym, bliskim marcepanu posmakiem.
U mnie ciasto zadziwiająco błyskawicznie zniknęło.


Składniki na formę o wymiarach 20x30 cm.:


  • 220 g. mąki (chlebowa),
  • 200 g. podprażonych i zmielonych orzechów laskowych,
  • 120 g. brązowego cukru,
  • 0,5 łyżeczki drobnej soli,
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu,
  • 1/3 łyżeczki mielonych goździków,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 180 g. masła w temperaturze pokojowej,
  • 3 jaja (białka i żółtka oddzielnie),
  • 1,5 Łyżki rumu,
  • 1 Łyżka mąki ziemniaczanej,
  • 390 g. wydrelowanych śliwek odsączonych z kompotu,
  • 1- 2Łyżek śmietany,
  • cukier puder do oprószenia

Sposób przygotowania ciasta:


Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Nagrzać piekarnik do 160°C, grzanie z termoobiegiem.

Masło utrzeć na puszystą masę, dodać stopniowo i kolejno cały czas ucierając cukier oraz żółtka, sól jak i rum.

W osobnym naczyniu przesiać mąkę, zmielone orzechy, cynamon, goździki oraz proszek do pieczenia.

Ubić białka na pianę i delikatnie w trzech turach mieszać do masy maślano- jajecznej starając się, by zniszczyć jak najmniej pęcherzyków.

Wmieszać stopniowo przesiane składniki suche do napowietrzonych składników mokrych, jak do biszkoptu, delikatnie, zgodnie z kierunkiem poruszania się wskazówek zegara, stopniowo, dzięki temu ciasto będzie lekkie.

2/3 ciasta przełożyć ostrożnie do wyłożonej papierem blaszki.

Wymieszać w naczyniu dobrze odsączone śliwki z mąką ziemniaczaną.

Wyłożyć masę śliwkową równomiernie na ciasto i wygładzić delikatnie grzbietem łyżki.

Pozostałą 1/3 ciasta zmiksować z Łyżką śmietany, przełożyć do rękawa cukierniczego lub solidnej szprycy i wycisnąć na masie śliwkowej kratownicę. Jeśli ciasto na górną warstwę wydaje się być zbyt suche należy dodać kolejną łyżkę śmietany. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu rękawa cukierniczego lub szprycy możemy posłużyć się dwoma łyżeczkami i porobić łatki na masie śliwkowej.

Wstawiamy ciasto błyskawicznie do nagrzanego piekarnika na środkowy poziom i pieczemy przez około 40 minut, do suchego patyczka.

Ciasto po wyjęciu możemy oprószyć po prostu cukrem pudrem, co ładnie uwypukli kratownicę.


Podpowiem, że następny wpis będzie o drobiu, który właśnie piecze się ;)




DRUKUJ PRZEPIS