Pokazywanie postów oznaczonych etykietą migdały. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą migdały. Pokaż wszystkie posty

środa, 1 lutego 2017

Stollenkonfekt


Witam Was szanowni miłośnicy pysznego jedzenia po dłuższej przerwie w 2017 roku! Niby tylko zmiana kalendarza na ścianie, ale jednak gdzieś tam przyświeca myśl, że nadszedł nowy rok, nowe możliwości, nowe nadzieje…nowe siły, tak jakby to w poprzednim wszystko nie było równie możliwe, a jednak- jest jakoś inaczej, jakoś lepiej.
Kolejny przykład siły nastawienia ludzkiego umysłu…

...koniec wstępu.

Dziś przepis na Stollenkonfekt, jest to mała, ekspresowa wersja bardzo popularnych na terenie Niemiec Stollenów. Stolleny są słodkimi chlebkami drożdżowymi bogato naszpikowanymi różnorodnymi suszonymi owocami, orzechami, makiem lub marcepanem. Najczęściej spożywane są w okresie świąt bożego narodzenia, choć dostępne są przez cały rok.
Osobiście bardzo lubię stolleny, w szczególności te marcepanowe.

Dzisiejszy przepis jest raczej ekspresową wariacją popularnych stollenów i choć w składzie nie zawierają nawet drożdży, to w smaku są dość podobne. Są tak jak ich duże oryginały po upieczeniu bogato polewane masłem i obtaczane w cukrze pudrze, co daje im bardzo charakterystyczną konsystencję.

Stollenów jest wiele rodzajów i wariacji, moje mini- stollen zawierają w składzie quark (bardzo drobno mielony twaróg), migdały oraz suszone morele.

Wykonanie jest niezwykle proste i co bardzo mi się podobało, niezwykle szybkie. Do przepisu powrócę zapewne jeszcze wielokrotnie zamieniając składniki… wersja z marcepanem dziś będzie mi się prawdopodobnie śniła, a jutro będzie się piekła.

Przepis pozyskałam z jakiejś gazety niemieckiej, niestety nie zapisałam sobie z której, troszeczkę przepis zmieniłam.



stollenkonfekt
stollenkonfekt

środa, 14 grudnia 2016

Marcepanowe (migdałowe) ELIZY


O mojej słabości do eliz nie muszę chyba pisać już ani słowa. W zeszłym roku byliśmy na Weinachtsmarkcie w Norymberdze i miałam okazję przekonać się, jak powinny smakować prawdziwe Elizy, według tej pamięci kubków smakowych sporządziłam również następujący przepis. Oryginalne Elizy migdałowe pokrywa jedynie cienka warstwa lukru oraz obrane migdały. W tym roku jest to mój  przepis na elizy No.1 :) Polecam serdecznie do przetestowania, uważam, że przepis bardzo na to zasługuje i nie będziecie zawiedzeni.

ELIZY marcepanowe
ELIZY marcepanowe


niedziela, 27 listopada 2016

Vanillekipferl


Vanillekipferl, to nic innego jak bardzo kruche rogaliki orzechowe z wyraźnie wyczuwalnym smakiem wanilii. Piekę je, od kiedy sięgam pamięcią zawsze w okresie jesienno – zimowym. W domu nie piekliśmy raczej pierniczków na święta, ale TE małe, kruche bialutkie cudeńka musiały być i były zawsze pochowane w puszeczkach. Pamiętam doskonale jak moja mama jeszcze w okresie wielkanocnym potrafiła wyjąć z miejsca jedynie jej znanego swoja jedna specjalna puszeczkę, w której jakimś cudem zawsze jeszcze miała kilka kruchych rogalików. Czasem nawet raczyła mnie jednym poczęstować i smakowały po tym długim okresie leżakowania również znakomicie.
Jak już wspomniałam, piekę je regularnie, a czasem nawet latem. Niestety nie potrafię tak jak moja mama myszkować wypieków, więc już drugiego dnia w puszce zostają jedynie okruszki i piękny waniliowy zapach, w którym mogłabym z uśmiechem na twarzy zatonąć.
Robią się dość szybko (nie licząc chłodzenia w lodówce) i zawsze po skonsumowaniu ostatniego zastanawiam się, dlaczego nie zrobiłam podwójnej porcji.
Jeśli ich nigdy nie jedliście- koniecznie spróbujcie, jestem pewna, że nie pożałujecie.
Przepis pochodzi ze starych zapisków, a został pozyskany od pewnej bardzo charyzmatycznej kobiety, która była zona niemieckiego młynarza i o mące oraz wypiekach wiedziała tak wiele, jak nikt inny mi znany.

rogaliki kruche
Vanillekipferl

wtorek, 18 października 2016

drożdżówki- ślimaczki dyniowe z orzechami i cynamonem


Sezon dyniowy w pełni, jeśli zostało Wam nieco purée dyniowego i nie wiecie jak je spożytkować polecam wykonanie pięknie pachnących drożdżówek z orzechami i cynamonem. Sprawdzą się doskonale przy obecnej pogodzie, rozgrzeją od środka dzięki cynamonowi, dostarczą Magnezu i wzmocnią dzięki orzechom. Pięknie żółty kolor jest ich dodatkowym atutem, zwłaszcza teraz gdy przy słocie świat za oknem tonie w szaro- burych barwach.
Z poniższego przepisu wychodzi całkiem sporo drożdżówek, możecie się wobec tego podzielić nimi nawet z tymi, którzy akurat nie mają działającego piekarnika lub sami nie za bardzo lubią piec.
Przepis powstał na bazie recepty vanillkitchen.



drożdżówki z dynią
drożdżówki z dynią


niedziela, 17 lipca 2016

Torcik Agnes Bernauer


Geneza tortu sięga 1435 roku, w którym to roku został wszczęty proces przeciw Agnes Bernauer (ur. 1411) posądzanej o praktykowanie czarnej magii. Została skazana na utopienie w Dunaju. Jej tragiczna śmierć pozostawiła swoje piętno w rysie historycznym Bawarskiego miasteczka Straubing, gdzie na jej cześć powstał w cukierni Krönner tort migdałowo-bezowy.
Tort do dziś jest produkowany w tej samej cukierni, a obecnie nawet można sobie go zamówić przez internet i cieszyć się jego przyjemnym smakiem, czyż to nie cudowne?!!? ;D

Sam tort składa się z pięciu warstw płatów migdałowo- bezowych przełożonych kremem maślanym z dodatkiem surowych żółtek oraz ekstraktem kawowym.

Torcik wyjątkowy, dla mnie bardzo wyjątkowy ze względu na wspomnienia oraz pochodzenie. Jako dziecko miałam przyjemność skosztowania małego kawałeczka i do dnia dzisiejszego z utęsknieniem wspominałam jego łączące się w gładką wstęgę nuty smakowe. Nie jest to wypiek „WOW”, po którym nic już nie będzie takie jak niegdyś. Nie, przypomina raczej coś dobrze znanego i odświętnego, coś do czego warto wrócić by poczuć się wyjątkowo.
Ze względu na dodatek surowych żółtek nie jest wskazany do spożywania przez osoby o obniżonej odporności, w tym dzieci oraz kobiety w ciąży. Przy używaniu surowych jajek należy bardzo uważać na higienę pracy.

Przepis pochodzi ze strony:”spezialitaetenland-bayern.de” kontrolowanej przez alp bayern, jest więc jak najbardziej autentyczny i regionalny, znajdziecie tam również inne ciekawe propozycje, które są jak najbardziej autentyczne i do wypróbowania we własnej kuchni.

Nic skomplikowanego, a jaki smak! Nawet mężowi bardzo smakował, który bezy teoretycznie nie lubi.

tort Agnes Bernauer
tort Agnes Bernauer


poniedziałek, 27 czerwca 2016

tarta truskawkowo- migdałowa z Créme patissiére


Ze wszystkich letnich ciast najbardziej z TĄ porą roku kojarzy mi się właśnie TA tarta. Przepis odnalazłam na blogu kulinarnym francuski Aurélie Bastian, która z ziemi niemieckiej prowadzi swój blog: franzoesischkochen.de.
Przepis wydawał się tak wspaniale prosty i zachęcający, że postanowiłam go przy pierwszej lepszej okazji przetestować. Ciasto nie wymaga chłodzenia, a mimo to jest idealnie kruche, waniliowy Créme Patissiére smakuje dokładnie tak jak pamiętam z francuskiej cukierni, połączenie klasyczne i piękne w smaku.
Polecam zwłaszcza teraz, gdy truskawki są słodkie i pełne słonecznego smaku!

tarta
tarta

niedziela, 22 maja 2016

torcik rabarbarowy z marcepanem

rabarowo- marcepanowy

Rabarbalove powoli dobiega końca, więc postanowiłam uczcić te ostatnie chwile torcikiem z jego zastosowaniem. Znalazłam przepis na fajnie zapowiadający się torcik na stronce :”einfachhausgemacht”,(autorką przepisu jest Anette Robers-Thesing)i postanowiłam go wykonać, ciekawa smaku, który zapowiadał się bajecznie interesująco. Troszkę przystosowałam do własnych potrzeb, uważam, że tak jest lepiej.

Z wyglądu nie olśniewa urokiem, jednak smak nadrabia niedobory wizualne. Torcik jest dość ciężki, krem bardzo zwarty, rabarbar nie przytłacza marcepanu (czego się obawiałam) a oba smaki nawzajem się uzupełniają- fajnie, ale te migdały! Uwielbiam TEN smak.
Przyznaję, że nie oszalałam na jego punkcie, ale odnalazłam w nim potencjał, do którego powrócę w innej formie.
Wykonanie jest łatwe, nic nadzwyczajnego, przeczytajcie po prostu dokładnie przepis zanim zabierzecie się za jego wykonanie, a wszystko powinno się udać ;).

torcik rabarbarowy z marcepanem
torcik rabarbarowy z marcepanem


wtorek, 29 grudnia 2015

pierniczki Elizy według Magdaleny Gessler


Kalendarzowo już po świętach, teoretycznie dla większości smakoszy jest to już koniec wypieków...ale czy tak być musi dla wszystkich?
Jest zapewne wielu wypiekaczy, takich jak ja, którzy niekoniecznie chcą się żegnać z ulubionymi nutami smakowymi na 365 dni. Tym miłośnikom aromatycznych, zimowych wypieków dedykuję dzisiejszy wpis, niech to co wywołuje przyjemne uczucia trwa dłużej, nawet do lata! Każdy zasługuje w Życiu na to co najbardziej lubi, czyż nie? :)

Przepis na niniejsze pierniczki Elizy (norymberskie) przywędrował do mnie ze strony „SMAKI ŻYCIA”, oficjalnie prowadzonej przez Magdalenę Gessler.

Jest to przepis na najszybsze Elizy, z jakim się spotkałam, a wyczytałam ich w ostatnich dniach sporo.

Nie jestem zachwycona, nie ukrywam, nawet troszkę się zawiodłam, może dlatego, że nie tego się spodziewałam, ale dzieciom smakowały, więc może po prostu się nie znam, dlatego też dziele się z Wami tym przepisem, a nuż staną się Waszymi ulubionymi.
Jak Elizy sprzedawane w Norymberdze nie smakują, to coś zupełnie innego.

Wykonanie jest proste, każdy sobie z nim poradzi.

Musiałam troszkę poprawić przepis, ponieważ brakowało w składnikach masła, a w wykonaniu wspomniane było, teraz już jest dobrze.

Mogą długo leżeć w puszce i będą pasowały do każdej zimowej herbatki.


pierniczki expresowe
pierniczki expresowe




składniki na około 45 sztuk:

  • 100g masła,
  • 300g mąki,
  • 150g drobnego cukru,
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 4 łyżeczki przyprawy korzennej,
  • 2 Łyżki kakao,
  • 3 jaja,
  • 150g zmielonych orzechów,
  • 100g posiekanych migdałów,
  • 50g rodzynek,
  • 50g kandyzowanych skórek pomarańczowych,
  • 50g kandyzowanych skórek cytrynowych,
  • 1 szklanka mleka,
  • 100g cukru pudru,
  • 3 Łyżki gorącej wody,
  • sok z 0,5 pomarańczy,
  • szczypta soli
z


sposób przygotowania:


Wyłożyć papierem do pieczenia 3 blaszki.

Na papierze narysować kółka za pomocą ołówka o średnicy 5 cm, płat odwrócić do góry nogami (kółka pozostaną widoczne, ale nie pozostawią śladu na pierniczkach).

Nagrzać piekarnik do 175°C.

Rodzynki namoczyć 5 minut we wrzątku i odsączyć.

Masło zmiksować z cukrem i jajami na jasny krem, dorzucać po jajku wciąż ubijając.

Mąkę, mielone orzechy, przyprawę korzenną, proszek do pieczenia, siekane migdały jak i kakao wymieszać i odstawić na bok.

Posiekać drobno kandyzowane skórki owocowe.

Do masy maślano- jajecznej dodać w kilku turach wymieszane suche składniki na zmianę z mlekiem (mieszać), na końcu dodać kandyzowane skórki oraz rodzynki i wszystko razem wymieszać.

Przełożyć masę do dużego rękawa cukierniczego i nakładać po porcji na narysowane okręgi, można wykonać tą czynność również za pomocą dwóch łyżeczek.

Blaszki z pierniczkami wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15- 18 minut.

Upieczone wypieki wyjąć razem z blaszką z piekarnika i odstawić do przestudzenia, w tym czasie można przygotować lukier pomarańczowy.

z



przygotowanie lukru:


Wsypać 2/3 przesianego cukru pudru do miseczki i dolać gorącą wodę jak i sok z pomarańczy.

Rozetrzeć zawartość miseczki za pomocą grzbietu Łyżki tworząc tym samym dość rzadki lukier.
Pod koniec dodać resztę cukru pudru i dokładnie wszystko razem wymieszać.

Ostudzone pierniczki lukrować za pomocą pędzla i pozostawić na kratownicy do całkowitego wyschnięcia.

Gotowe pierniczki przechowywać do 3 tygodni w szczelnie zamkniętym pojemniku.



pierniczki expresowe
pierniczki expresowe

pierniczki expresowe
pierniczki expresowe


pierniczki expresowe
pierniczki expresowe

pierniczki ekspresowe
pierniczki ekspresowe


pierniczki ekspresowe
pierniczki ekspresowe

czwartek, 17 grudnia 2015

Lebkuchen- miękkie okrągłe pierniczki na opłatkach


Szperając w sieci, w poszukiwaniu nowych smakowitych przepisów czasem trafi się jakaś wyjątkowa perełka. Przedstawiony przepis na Lekuchen znam już od jakiegoś czasu, jednak gdzieś mi się zawieruszył i ogromnie się cieszę, że odnalazłam go na blogu Ewy, gdzie znajdziecie również inne smakowite przepisy oraz piękne zdjęcia :).
Lebkuchen z poniższego przepisu pięknie wyrastają, są mięciutkie i aromatyczne, no może nie tak aromatyczne jak Elizy (Norymberskie), ale delikatniejsze, więc będą doskonałe dla mniejszych łasuchów o słabych ząbkach.
Największym ich atutem jest szybkość ich wykonania, gdyż nie muszą leżakować ani schnąć przed upieczeniem.

Lebkuchen
Lebkuche



składniki na około 30 sporych pierniczków:

  • 250 g mąki,
  • 85 g mielonych migdałów,
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu,
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru,
  • szczypta mielonych goździków,
  • szczypta mielonej gałki muszkatołowej,
  • szczypta pieprzu,
  • 1/2 łyżeczki sody,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 200 ml miodu (300 g),
  • 85 g masła,
  • skórka starta z 1 BIO cytryny,
  • 3 Łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej,
  • 3 Łyżki kandyzowanej skórki cytrynowej,
  • 30 opłatków o średnicy 70mm (mogą być suche wafle),

sposób przygotowania:

W garnuszku umieścić miód oraz masło i podgrzewając na niewielkiej mocy palnika doprowadzić do rozpuszczenia oraz połączenia.


W misie miksera wymieszać mąkę z mielonymi migdałami, cynamonem, imbirem, sodą, proszkiem do pieczenia, goździkami oraz solą.
Skórkę cytrynową razem z kandyzowanymi skórkami zmiksować krótko pulsacyjnie w malakserze lub drobno posiekać.


Zawartość garnuszka przestudzić.
Przestudzoną zawartość garnuszka wlać do mieszanki składników suchych, dosypać skórki owoców i dobrze wszystko razem wymieszać, najlepiej za pomocą robota kuchennego z hakiem.
Masę przykryć folią spożywczą i odstawić do całkowitego ostudzenia.
Przykryć papierem do pieczenia dwie blaszki, rozłożyć na papierze opłatki.
Aby opłatki się nie przesuwały, można je bardzo delikatnie maznąć masłem.
Nagrzać piekarnik do 175°C.
Z ciasta uformować 30 kulek, które należy poukładać na opłatkach i spłaszczyć za pomocą ręki zamoczonej w zimnej wodzie.
Pierniczki bardzo rosną, więc nie musi ciasto dochodzić do samego brzegu.
Blaszki z pierniczkami wstawiać do nagrzanego piekarnika i piec około 15 minut (nie przedłużać- zrobią się twarde). Upieczone pierniczki przestudzić na blaszce.
Przestudzone zdjąć na kratownicę i pozostawić do całkowitego ostudzenia przed lukrowaniem.






składniki na lukier:
  • 100g- 125g przesianego cukru pudru,
  • około 1/4 szklanki gorącej wody,
  • kilka kropel soku z cytryny,

przygotowanie lukru:

Do przesianego cukru pudru (100g) wlać część gorącej wody oraz sok z cytryny.
Dokładnie wymieszać, w miarę potrzeby dodawać wody lub cukru pudru.
Powinna powstać masa gęstości jogurtu, cukier puder powinien się rozpuścić w wodzie.


Ostudzone pierniczki lukrować i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.


Przechowywać w szczelnej puszce do 3 tygodni.



Lebkuchen
Lebkuchen

Lebkuchen
Lebkuchen

Lebkuchen
Lebkuchen








środa, 16 grudnia 2015

pierniczki Elizy w czekoladzie


Gdy Ludwig van Beethoven skomponował w 1810 roku swoje dzieło:”Dla Elizy” zapewne miał na myśli właśnie te cudownie aromatyczne pierniczki (to żart).
Nazywane są również „Norymberskimi”, od miejsca pochodzenia przepisu. Pierniczki te są głęboko zakorzenione w Niemiecką tradycję świąteczną, wiele osób, w tym ja, nie wyobraża sobie okresu świątecznego bez tych pierniczków. Są miękkie, baaardzo aromatyczne i muszą zawierać min. 25% orzechów składzie, mogą to być zarówno migdały jak i laskowe, a nawet włoskie.
Testowałam wiele przepisów na pierniczki- Elizy, ten jest jednym z wielu, który według mnie smakuje wyjątkowo. Pierniczki z tego przepisu wychodzą zwarte, mocno aromatyczne a zastosowana polewa mleczna nadaje cudownej truflowej tekstury z wierzchu...przepyszne.
Przepis jest prosty, a składniki raczej ogólnodostępne, nawet opłatki można już bez większych problemów nabyć w marketach czy internecie, w ostateczności cienkie wafle również spełnią swoje zadanie.
Pierniczki Elizy nie muszą leżakować!


pierniczki Elizy
pierniczki Elizy

Dobrze wypieczone święta




składniki na 20 pierniczków:

  • 25g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
  • 25g kandyzowanej skórki z citronu (cytrynowej),
  • 100g surowej masy marcepanowej,
  • 150g mielonych migdałów,
  • 150g drobnego cukru,
  • 30g mąki pszennej,
  • 10g cynamonu,
  • 10g przyprawy do piernika,
  • 1 szczypta soli,,
  • 10g kakao,
  • 4 białka,
  • ewentualnie odrobina wody,
  • 20 opłatków o średnicy 70mm,
  • 250g pełnomlecznej polewy,
  • 50g ciemnej (opcjonalnie),






sposób przygotowania:



Skórki z owoców bardzo drobno posiekać lub krótko zblendować pulsacyjnie, a następnie dokładnie wymieszać z drobno pokruszonym marcepanem.

Składniki suche wymieszać (mąka, migdały, cukier, cynamon, kakao, przyprawa, sól).

Wymieszać składniki suche z mieszanką owoców z marcepanem.

Ubić białka na pianę.

Pianę wymieszać z pozostałymi składnikami (polecam użycie robota kuchennego).

Powstała masa będzie pachnąca i klejąca.

Porozkładać opłatki na blaszkach.

Masę przełożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć na każdym opłatku od środka do zewnątrz po porcji ciasta pozostawiając niewielki brzeg (niewiele rosną).

Pozostawić pierniczki do wyschnięcia aż masa po dotknięciu suchym palcem nie będzie się kleić. U mnie trwało to 5 godzin, u innych zdarzało się nawet 12h. Zależy to od wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym odpoczywają.

Gdy pierniczki będą gotowe należy nagrzać piekarnik do 170°C.

Do nagrzanego piekarnika wstawić blaszki z pierniczkami i piec do lekkiego zarumienienia brzegów ok. 15min. (nie piec na zapas- mogą zrobić się twarde).

Upieczone pierniczki wyjąć z piekarnika i ostudzić całkowicie.

Polewę czekoladową rozpuścić zgodnie z instrukcją na opakowaniu i polać nią każdy upieczony pierniczek.
Na ostudzoną mleczną polewę można zrobić maźnięcia z ciemnej, jeśli lubicie.

Odstawić do całkowitego stwardnienia polew.

pierniczki Elizy
pierniczki Elizy

pierniczki Elizy
pierniczki Elizy

pierniczki Elizy
pierniczki Elizy


Przechowywać w szczelnym pojemniku do 3 tygodni.


aaaaaa i jeszcze coś, przepis bierze udział w konkursie organizowanym przez "Amica", do wygrania jest m. in. piekarnik, TUTAJ nieco więcej o nowych udogodnieniach sprzętu!

środa, 9 grudnia 2015

prażone migdały (orzechy) - jak z jarmarku świątecznego


Byłoby ogromnym nietaktem z mojej strony, gdybym nie podzieliła się z Wami niniejszym przepisem.
Znacie ten zapach zapewne doskonale...unosi się w powietrzu wokół niemal każdego wesołego miasteczka, na Weihnachtsmarkcie jest obowiązkowy zaraz obok grzanego wina...nie istnieje (dla mnie) na całym Świecie bardziej apetyczna woń. Prażone migdały wabią jak najskuteczniejsza przynęta także tych na ostrej diecie, uważajcie wobec tego podczas ich przygotowywania na pojawiające się znikąd rozsmakowane mordki.

Tym, którzy nigdy nie mieli przyjemności zaznać ich czarujących walorów już tłumaczę...
...wyobraźcie sobie coś ciepłego, słodkiego z cynamonową wonią, chrupiącego cudownie w ustach...po chwili czujecie ten niesamowity smak prażonych orzechów, który ogarnia pełną mocą wszystkie Wasze myśli...na ułamek sekundy nie jesteście „tu i teraz”, zatapiacie się na ten skrawek czasu w równoległej rzeczywistości, bodźce zewnętrzne mogą sobie poczekać...ta chwila jest tylko dla Was...
...znów się rozmarzyłam, wybaczcie proszę, ale to mój najulubieńszy smak, tak w skrócie :).

Przygotowanie nie jest ani pracochłonne, ani skomplikowane, wręcz banalnie proste, popularne w okresie świątecznym obowiązkowe smaki, zaproście je do domu, gwarantuję, że świąteczna atmosfera wtedy i Was dopadnie ;).

p.s.
dzieci muszą poczekać od choinką w salonie- gorący karmei groźba poparzenial !


prażone migdały (orzeszki)
prażone migdały (orzeszki)




składniki na 200g migdałów:
(lub mieszanki orzechów- zależy jak lubicie)
  • 200g migdałów w skórkach (ew. innych orzechów),
  • 0,5 szklanki brązowego cukru,
  • 0,5 cukru kryształu,
  • 1 Łyżka cukru waniliowego,
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu,
  • szczypta soli,
  • 1/4 szklanki wody,






sposób przygotowania:

Wyłożyć papierem do pieczenia 1 blachę.

Migdały (orzechy) podprażyć na suchej patelni, aż zaczną pachnieć, potrząsać patelnią od czasu do czasu.

Cukry wymieszać z solą.

Wsypać na podprażone migdały 1/3 cukru i wymieszać cały czas prażąc na suchej patelni, cukier zacznie się karmelizować, wlać wodę i dokładnie wymieszać. Uważać na temperaturę, aby nie była zbyt wysoka, gdyż karmel się zrobi gorzki.

Gdy płyn w większości odparuje posypać orzechy 1/3 mieszanki cukrów i ponownie dokładnie wymieszać, robić to tak długo, aż cukier zacznie sie zbrylać na migdałach.

Należy mieszać na tym etapie cały czas, gdyż zależy nam na dokładnym obtoczeniu orzechów.

Jeśli zauważymy, że porcja cukru dostatecznie się zintegrowała z całością, możemy dosypać pozostały cukier i takk długo prażyć/obsmażać wszystko na suchej patelni, aż zaczną wyglądać jak te na zdjęciach.

Gotowe orzechy wysypać na blaszkę przykrytą papierem do pieczenia i porozdzielać za pomocą 2 widelców. Uwaga! Gorące w środku!

Odłożyć do całkowitego ostygnięcia.

Jeśli cukier z zewnątrz nie będzie wystarczająco chrupiący, należy wstawić blachę z uprażonymi orzechami do nagrzanego do 200° C piekarnika na 5-7 minut.


Gotowe!


prażone migdały (orzeszki)
prażone migdały (orzeszki)



prażone migdały (orzeszki)
prażone migdały (orzeszki)




prażone migdały (orzeszki)
prażone migdały (orzeszki)




DRUKUJ PRZEPIS